Özel Haber: Alevi Gençlik Hareketi ile Maraş'ta Yaşananlar hakkında konuştuk - Kozmopolitik

 Özel Haber: Alevi Gençlik Hareketi ile Maraş'ta Yaşananlar hakkında konuştuk

Öncelikle Alevi Gençlik Hareketi hakkında bilgi vermek gerekirse. Söyle diye biliriz:

Bu oluşumun temel amacı Alevi gençliğini bir arada tutmak, bilinçli ve güçlü bir Alevi geçliği oluşturmak.

Alevi Gençlik Hareketinin temelleri Garip Dede Dergahında atılmıştır. Garip Dede Gençliğinin kahvaltılarda buluşan Alevi gençleri daha sonralarda kapsamlı bir oluşum yaratmak için İstanbul'daki Alevi gençleri ile hareket ederek. Alevi Gençlik Hareketi oluşumunu kurma kararı almışlar. Yürütme kurulu tarafından yönetilen, oluşum İstanbul'daki tüm alevi gençlerine kapısının açarak birlik mesajlar ile forumlar, Cemler düzenleyerek kurulmuştur. Garip Dede Dergahında yapılan ilk Cemleri bin kişin katılımı ile gerçekleşmiştir. Üst kademelerde bir çok ayrı platform, vakıf ve derneklerle ayrılan Alevi toplumunu birlik içinde tutmak için bu oluşumu kuran gençler. İleride oluşumlarını tüm Türkiye ve Dünya'daki tüm Alevi canlarına yayarak birlik içinde büyümeyi hedefliyor. İki panel, Cemler ve etkinlikler düzenleyen topluluk, Maraş'a da giderek oradaki Alevi halkına zor günlerinde destek oldu. Adalar'da aktif olmayan Cemevi'nde ise Cem düzenleyerek aktif hale getirilmesinde önemli bir rol üslenip Alevi gençlerinin birlik içinde olduğunda ne kadar başarıl ve güçlü olacağını gösterdi.

Maraş'ta Yaşananlar​

Alevi Gençlik Hareketi, Maraş'daki olaylara olan tepkilerini yaşananların 3.Gününde imza kampanyası düzenleyerek başlattı. 4.Günde Maraş'a gitme kararı alarak, 6.Günde ortalama yaşı 25 olan gençlerle yola çıkarak Maraş'a ulaştı. Maraş'a ulaştıklarında ilk başta söylenen sadece altı köyü etkisi altına alan kamp alanının aslında on beşi alevi köyü olmak üzere yirmi köyü etkisi altına aldığı ortaya çıktı. Orada bulunan alevi halkının gençlerin gelmesi ve destek verdiğini görmesi tarif edilemeyecek kadar mutluluk yarattığını söyleyen Alevi Gençlik Hareketindeki arkadaşlar "bizi hiç tanımamalarına rağmen gönül bağı ile bağlanan canlar tarafından çok sıcak şekilde karşılandıklarını" söyledi. Maraş katliamı sonrası oradan uzaklaşarak yurt dışına ve büyük şehirler yerleşen gençlerinin ardından genç nüfusun kalmadığını, bundan dolayıda gelen gençlerin aşırı mutluluk ve heyecan yarattığını söylüyorlar. Savunmasız kalan yaşlı halkın Gaziantep'ten, Maraş'ın diğer ilçeleri ve büyük şehirlerden gelenlerle kendilerin güçlü ve yalnız olmadıklarını hissettirmenin çok önemli olduğunu dile getiren halk, dayanışmaya gelen herkesi sıcak karşılayarak kendilerinden biri gibi gördüğünü söylüyorlar.

Şunu da unutmamak gerekir ki orada yaşayan yaşlı nüfusun gördüğü Maraş Katliamından dolayı korkularında haklı oldukları gözardı edilemez. Nüfusu 4000'ler de olan halkın 27000 kişilik kampa karsı tamamen savunmasız olduğu apaçık ortada. Halk daha önce 1915'de Ermenilere yapılan. Ardından 1978'de Maraş Katliamında yapılan, halkı sindirme ve katletme politikasının uygulanmasından korkuyor. Verimli güzel topraklarının elinden alıp toplumun tüm kültürel değerlerini yok ederek halkı göçe zorlamak ve Alevi toplumunu dağıtmak için ellerinden geleni yapacaklarını düşünüyorlar.

Sürekli baskı altında olan Alevi köyleri bir an olsun alanı boş bırakmamak için temkinli davranıp devriyeli şekilde gece ve gündüz nöbet tutuyorlar. Bu tür şeylere gerek olmadığını düşünenler içinse durumun ciddiyeti Pazar günü kolluk kuvvetlerinin yaptığı saldırıda 82 yaşındaki Mor Ali Karayel'in biber gazından etkilenerek hayatını kaybetmesi sonucu açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Maraş Yaşam Platformunun, avukat komisyonlarıyla oradaki halk için mücadelesi sürerken dışarıdan gelecek desteklerin çok önemli olduğunu iletiliyor.

Ortamın provokasyona açık olduğunu söyleyen Alevi Gençlik Hareketi. Dikkatli olunması gerektiğini, her hangi bir kışkırtmaya karsı sergilenecek fevri davranışların kötü sonuçlar doğura bileceği söylüyorlar.

Alevi Gençlik Hareketi, Maraş'da yaşananlarla ilgili, internet üzerinden "#hashtag"lerle farkındalık yaratmaya, forumlar düzenleyerek hem bilgi paylaşımı hemde çözümler üretmeye çalışıyorlar. Düzenlenmesi planlana forumlar ve diğer etkinlikler ile ilgili bilgi almak isteyen herkes facebook üzerinden Alevi Gençlik Hareketi sayfasından bilgi sahibi olabilir.

Bütün canların Hüseyin durusu sergilemesini isteyen Alevi Gençlik Hareketi, tüm canlarını Cemevlerine sahip çıkarak birlik olmaya davet ediyor. Maraş'daki mücadeleye ve oluşturdukları bu harekete destek bekliyorlar.

KozmoPolitik Özel Haber/ Fedai Uğur TAYLAN