Pentagon YPG'ye Harcadığı Bütçeyi Arttırdı - Kozmopolitik

 Pentagon YPG'ye Harcadığı Bütçeyi Arttırdı

Pentagon'un ABD Kongresi'ne sunduğu Suriye raporundan aktardığına göre; ABD resmen oluşmasına katkıda bulunmasa da bölgede silahlı militanların ordulaşma sürecinde oldukları, 14 askeri eğitim kampının kurulduğu tespit edildi. Rapora göre Pentagon, yeni yıl bütçesinde YPG için 500 milyon dolar ayırdı.

Bugünkü köşe yazısında Pentagon'un ABD Kongresi'ne sunduğu Suriye raporunu aktaran Habertürk yazarı Serdar Turgut, DSG içinde yer alan Suriyeli Hristiyan Syriac Military Council'in, Deyr ez Zor bölgesinden ayrılıp Afrin'e, YPG'ye yardım için geçme kararı aldığını yazdı.

Turgut, raporda Pentagon'un YPG'yle ilişkileri hakkında detayların yer aldığını ve ABD'nin YPG için 500 milyon dolar ayırdığını belirtti.

GEÇEN YILIN BÜTÇESİ 430 MİLYON DOLARDI
Pentagon'un 'inspector general'i (IG, başmüfettiş) bütçe gereği Kongre'ye sunmak zorunda olduğu Suriye raporunu yazdı. Raporda ABD'nin hakkında sürekli çelişkili açıklamalar yaptığı YPG ile ilişkisi hakkında ilginç tespitler var. 1 Ekim'de başlayan yeni bütçe yılında YPG'ye yönelik 500 milyon dolar para ayrılmış görünüyor. Geçen yılın bütçesinde bu miktar 430 milyon dolardı. Yani bazı açıklamalarda 'kesilecek' denilen ilişki için 70 milyon dolar daha fazla para istenmiş bu yılda.