Peru Devlet Başkanı Kuczynski İstifa Etti - Kozmopolitik

 Peru Devlet Başkanı Kuczynski İstifa Etti

Peru'da Kongre'nin görevi kötüye kullanma suçlamasıyla hakkında kovuşturma işlemlerinin başlatılmasına karar verdiği Devlet Başkanı Kuczynski, Kongre'ye istifasını sundu.

Pedro Pablo Kuczynski, Peru'nun gelişmesinde engel oluşturmak istemediğini dile getirerek görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Görevden alınması için Kongre'de yarın yapılması planlanan oylama öncesinde, "muhalifler tarafından haksız yere suçlu gösterildiğini" belirterek istifasını sunan Kuczynski, "Ne ülkemin ne de ailemin son zamanlardaki belirsizlik yüzünden sıkıntı çekmesini istemiyorum" dedi.

Kuczynski, geçiş sürecinin Peru anayasasına uygun şekilde olacağını belirtti.

Kongre'nin, Kuczynski'nin istifasını kabul etmesi halinde, devlet başkanlığı görevi Devlet Başkanı Yardımcısı Martin Vizcarra'ya geçecek.

Video Skandalı
Kuczynski'nin bazı müttefiklerinin, devlet başkanının görevden azledilmesinin önüne geçmek için bir milletvekilinin desteğini almaya çalıştığının öne sürüldüğü gizlice çekilmiş videolarının ortaya çıkması, ülkedeki siyasi krizi derinleştirmişti.

Ana muhalefet partisi tarafından sunulan videolardaki görüntülerde, aynı zamanda üst düzey bir hükümet yetkilisi olan Kuczynski'nin avukatının ve eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nin oğlunun, milletvekili Moises Mamani'yi, bölgesindeki kazançlı eyalet sözleşmeleri karşılığında devlet başkanını desteklemeye ikna etmeye çalıştığı iddia ediliyordu.

Kuczynski hakkında, 16 Aralık'ta görevini kötüye kullandığı suçlamasıyla meclis soruşturması açılması yönünde önerge verilmişti. Kuczynski'nin görevden alınması için 22 Aralık'ta Kongre'de yapılan oylamada, azil için gerekli 87 oya ulaşılamamıştı.

Kongre'de 15 Mart'ta yapılan oylamada ise 15 milletvekiline karşı 87 milletvekili, Kuczynski hakkındaki yasal sürecin başlatılması yönünde oy kullanmış, 15 milletvekili ise oylamada çekimser kalmıştı.

Yarın yapılması planlanan oylamada Devlet Başkanının görevinden alınması için Kongre'nin 87 üyesinin onayı gerekiyor.

Kuczynski hakkındaki iddialar
Kuczynski'nin, Brezilya inşaat firması Odebrecht'ten rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Peru Devlet Başkanı bu iddiaları yalanlayarak, 2004-2007 yıllarında Odebrecht'in şahsına ait danışmanlık şirketine yaptığı ödemelerle ilişkisi olmadığını ve görevinden istifa etmeyeceğini açıklamıştı.

Danışmanlık şirketi Westfield Capital'e, o dönemde Odebrecht'in öncülük ettiği konsorsiyumdan yaklaşık 800 bin dolar ödeme yapıldığı ortaya çıkmıştı.