Pique'den 'Referandum Kararı' - Kozmopolitik

 Pique'den 'Referandum Kararı'

Barcelona forması giyen Gerard Pique, Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı referanduma destek vermesinden kaynaklanan tepkilere yanıt verdi.

Barcelona'nın ve İspanya Milli Takımı'nın önemli futbolcularından Gerard Pique, Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı referanduma destek vermesinden kaynaklanan İspanya'daki polemiklere cevap verdi.

La Liga'nın 7. haftasında oynanan Barcelona-Las Palmas maçının ardından gazetecilere açıklama yapan Pique, Katalan olduğunu söyleyip bağımsızlık girişimlerini savunurken gözyaşlarına hakim olamadı. Pique, "Katalanım, kendimi öyle hissediyorum. Bugün hiç olmadığı kadar Katalonya halkıyla gurur duyuyorum. Çünkü bu son 7 yıldır olağanüstü davrandılar. Hiçbir saldırı olmadı ama bugün jandarma ve ulusal polis ne yaptıysa yaptı" ifadelerini kullandı.

Katalonya'daki bağımsızlık referandumuna katılıp sabah saatlerinde Barcelona'da oyunu kullanan Pique, sözlerine şöyle devam etti: "Milli takımda devam edebileceğimi sanıyorum çünkü İspanya'da bugün Katalonya'da olanları (güvenlik güçlerinin müdahalesi) doğru bulmayan, demokrasiye inanan çok fazla insan olduğuna inanıyorum. İspanya kimlik kartım ve pasaportum olduğu ve iyi bir futbol oynadığım sürece milli takıma gideceğimi düşünüyorum. Her zamanki gibi terimin son damlasına kadar sahada mücadele edeceğim. Teknik direktör (Julen Lopetegui) veya federasyon benim bir sorun olduğumu düşünüyorsa geri adım atarak Milli Takım'ı bırakma kararımı 2018'in önüne çekerim."