PKK'nın kaçırdığı polisin ailesinden Barış Günü çağrısı - Kozmopolitik

 PKK'nın kaçırdığı polisin ailesinden Barış Günü çağrısı

İstanbul Güngören Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Vedat Kaya, kardeşinin Muş'taki nişanına katılıp, gelini alıp memleketi Mardin'in Derik İlçeasi'ne doğru yola çıktı. 24 Temmuz günü Diyarbakır- Bingöl karayolunu kesen PKK'lı teröristler, polis memuru Vedat Kaya'yı kaçırdı. Kaçırılan Kaya'nın annesi 50 yaşındaki Emine ve babası 57 yaşındaki Şeyhmus Kaya, İnsan Hakları Derneği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşuna başvurarak, oğullarının serbest bırakılması talebinde bulundu. Kaya Ailesi, aradan 38 gün geçmesine rağmen bu taleplerine bir karşılık bulamadı.

GELİN KONVOYUNDAN ALINDI
Baba Şeyhmus Kaya, oğlunun PKK'lılar tarafından kaçırıldığı günü anlatarak, "24 Temmuz 2015 tarihinde kaçırılan polis oğlum, kardeşi ile Muş'tan gelini alıp dönerken, Diyarbakır- Bingöl karayolunun Abalı ve Tapantepe Karakolları arasında yol kesen bir grup PKK'lı ile karşılaşıyor. Beraberinde olan kardeşi ve gelini; toplam 5 kişiyi serbest bırakıyorlar, sadece onu yanlarına alıp götürüyorlar. O günden beri bir haber alamadık" dedi.

'SAVAŞ OLMASIN, KİMSE ÖLDÜRÜLMESİN'
Baba Kaya, 6'sı erkek, 3'ü kız olmak üzere 9 çocuk sahibi olduğunu belirterek, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde PKK'dan oğlunu bırakmalarını istedi. Şeymus Kaya, "Bu gün barış günüdür. Barış günü olduğu için inşallah kimsenin burnu kanamadan, herkes kendi anne ve babalarının yanına gitsin. Ben de çocuğumun bize kavuşmasını istiyorum. Savaş dursun, artık operasyonlar da dursun er yerde. Biz de artık çocuğumuza kavuşmak istiyoruz. Savaş olmasın, hiç kimse öldürülmesin ve herkes kendi ailelerine kavuşsun. Bu günün hatırı için, insan hakları derneklerinin ve temsilcilerinin oğlumun serbest bırakılması için devreye girmelerini bekliyoruz. 38 gün oldu 2 saat uyuduğumu bilmiyorum, oğluma kavuşmak istiyorum. 38 gün oldu oğlumdan ne bir ses, ne bir seda duyamıyoruz. Bütün aile hepimiz psikolojik durumumuz kötüye gidiyor. Biz oğlumuzu artık istiyoruz, barış istiyoruz" diye konuştu.

OĞLUNUN HEDİYE ETTİĞİ TESPİHİ ELİNDEN DÜŞÜRMÜYOR
Oğlunun İstanbul'dan düğün için 3 günlük izne gelirken, kendisine getirdiği tespihi elinden düşürmeyen baba Kaya, fotoğraflara bakarak teselli bulmaya çalıştığını ifade ederek, "38 gündür tespihi elimden düşürmüyorum. Psikolojim yerinde değil, artık ne uyuyorum, ne de yemek yiyorum" ifadelerini kullandı.

Anne Emine Kaya ise Türkçe bilmediği için Kürtçe yaptığı konuşmada, "Barış istiyorum. Oğlumu sağ salim istiyorum. Başka hiçbir şey istemiyorum. Oğlum Vedat, sesin bana gelsin. 38 gündür gözüme uyku girmiyor, oğlumu istiyorum, barış istiyorum. Sadece fotoğrafını kucağıma alıp teselli oluyorum" diye konuştu.

Emrullah KARAKAŞ/DERİK (Mardin), (DHA)