Polat Holdingin Satın Alıp Boşalttığı Evde Çıkan Yangın Paniğe Neden Oldu - Kozmopolitik

 Polat Holdingin Satın Alıp Boşalttığı Evde Çıkan Yangın Paniğe Neden Oldu

Beyoğlu Hacıhüsrev de Piyalepaşa projesi kapsamında bir kısmı boşaltılan binaların birinde çıkan yangın paniğe neden oldu.

Polat Holding tarafından 2014 senesinde planlanan ve o zamandan beri hakkında birçok söz verilen, çokça tartışılan ‘Piyalepaşa’ projesinin gerçekleştiği İstiklal (Hacıhüsrev) mahallesinde akşam saatlerinde çıkan yangında ölen ya da yaralanan olmazken yangın kısa sürede itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü.

Yangından sonra mahalle halkının tedirginliği gözlerden kaçmadı.

6306 sayılı “Afet Yasası” kapsamında “riskli alan” ilan edilen Hacıhüsrev’de mahalleli, hem bu kararı, hem de projenin imar planlarını yargıya taşısa da dev şirket ve belediye karşısında çokta direnememişlerdi.

Halk hem yıkıma karşı hem de bu zorluklara karşı bilinçli olarak direnmek zorunda bırakılıyor.

Holding tarafından satın alınıp boşaltılan evler atıl durumda bırakılmış hırsızların tinercilerin uğrak yerleri olmuştu.

Polat Holding’in Genel Müdürü Kaan Yücel, Bölgede 320 kaçak yapı olduğunu söylemiş, herkesle tek tek konuştuklarını, bu binaların kaçak (tapu tahsis belgeli) olduğu için herkese projeden ev veremeyeceklerini anlatmış, ancak yine de kimseyi mağdur etmemek amacıyla kaç metrekare evlerde yaşıyorlarsa, o metrekarelerde yeni evler almak amacıyla emlak ofisi bile açtıklarını söylemişti.

Yangın anında sohbet ettiğimiz İ.T den edindiğimiz bilgiye göre ne böyle bir emlak ofisinin açıldığı ne de holding tarafından ev alındığı bu sözlerin yalan olduğunu öğrendik. 2+1 bir dairenin 1.500.000 olduğu projede halka metrekare başına 2.670 TL yani 100 metrekare bir daireye 267.000 tl teklif ediliyormuş. İ.T sözlerine Polat, “Buraya gönül bağımız var, bizim için önemli olan burada kimsenin hakkının yenilmeden bu projenin oluşmasıydı, tek uğraşımız da bu yönde oldu” demişti. İ.T ‘’bizimde Polat’a bir gönül bağımız vardı artık yok bana bu çevreden 100 metrekare daireyi bu fiyata alsınlar hemen evimi boşaltacağım bizi mağdur ediyorlar’’ dedi.