Profesyonel Düğün Fotoğrafçısı Ne İş Yapar - Kozmopolitik

 Profesyonel Düğün Fotoğrafçısı Ne İş Yapar

Geleneksel düğün fotoğrafları genellikle gelin-damat fotolarıyla çiftin aileleriyle çiftin ailelerle beraber çektirdiği fotoğraflardan oluşan ve poz esaslı çalışmalardır. Günümüz çiftlerinin birçoğunun bu konudaki tercihi ise profesyonel bir düğün fotoğrafçısı tarafından çekilen ve düğün günü boyunca yaşananların herhangi bir müdahale olmaksızın doğal bir biçimde fotoğraflandığı çalışmalardır. Bu tip düğün fotoğrafçılığında kişiler fotoğraf sanatçısına poz versin veya vermesin; biraz gayrı resmi bir hava söz konusudur. Bu da düğün gününde çeşitli davranışların, duygulu anların ve reaksiyonların objektife daha iyi ve doğal bir şekilde yansımasına yol açar

Yeni nesil düğün fotoğrafçılığında isteğe göre nişan töreninden başlayarak düğün töreninin bitmesine kadar yaşananların tamamının fotoğraflanması mümkündür. Bu süreç gelinlik provasını, kuaförde saç ve makyaj yapılırken geçen zamanı, düğün arabasının süslenip hazırlanmasını, gelinle damadın gün içindeki buluşmasını, bu sırada aile üyeleri ve arkadaşların tutumlarını; kısacası aklınıza gelebilecek her detayı kapsayabilir. Bir düğün fotoğrafçısı tarafından yapılan bu çalışmalar günümüzde stüdyoya hapsedilmiş fotoğraflara alternatif olarak gittikçe daha çok sayıda çift tarafından talep edilmektedir. Artık düğün fotoğrafı denilince akla gelen şey sadece gelin ve damadın stüdyo ortamında verdiği pozlar değildir. Belgesel düğün fotoğrafçılığının günümüz evlilik endüstrisinin içindeki yeri giderek daha da sağlamlaşmaktadır. Avrupa ve Amerika’da doğup gelişmiş olan düğün belgeseli tadındaki fotoğraflar ülkemizde de 10 yıldan beri belli bir talep görmektedir.

Düğün fotoğrafçıları sundukları hizmetin tam olarak talep edildiği gibi olması için çalışma yapacakları günün öncesinde bazı hazırlıklar yaparlar. Çiftlerle görüşüp onların tarzını ve isteklerini öğrenir, düğün yapılacak mekanı çalışma öncesinde de görerek en güzel fotoğrafların çekilebileceği yerleri belirlerler.