Protokolden Engelliler İçin 'Empati Yürüyüşü' - Kozmopolitik

 Protokolden Engelliler İçin 'Empati Yürüyüşü'

Denizli'de Engelliler Haftası nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi. Vali Şükrü Kocatepe, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Altın ve engelli vatandaşların katıldığı etkinlik, Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Valilik önünden Gazi Bulvarı'nda Delikliçınar Meydanı'na kadar Empati Yürüyüşü yapıldı. Protokol üyeleri kısa süreliğine engelli gibi davranmak için akülü tekerlekli sandalye kullandı, gözlerini kapatıp sopayla yön bularak yürüdü. Araçların nasıl kullanılacağı anlatılsa da protokol üyeleri, küçük kazalar yaparak birbirlerine çarptı.

Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, tekerlekli sandalyeyi kullanmanın ne kadar zor olduğunu anladığını belirterek, "Çok kolay gibi geliyor ancak öyle değil, biz trafiğin olmadığı bu yolda ilerlerken çok zorlandık. Engelli vatandaşlarımız ne yapsın. Bu araca bindikten sonra çok daha iyi anlıyoruz. Görmeyen bir insanın halini düşünün" dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Ahmet Altın ise, tekerlekli sandalyeye binerek engellilerle empati kurduklarını belirterek, "Empati yapıyoruz, hepimiz sağlıklıyız ama aramızda engelliler de var. Ne zaman ne olacağımız bilmiyoruz. Onların çektikleri sıkıntıları hepimizin anlaması lazım. Bu insanlara karşı nasıl hareket etmemizi bilmemiz gerekiyor. Bunu empati yaparak yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz" dedi.

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA) -