Putin, BRICS Zirvesi İçin Çin'de - Kozmopolitik

 Putin, BRICS Zirvesi İçin Çin'de

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ülkesinin güneydoğusundaki Şiamın kentinde düzenlenen BRICS İş Forumu’nun açılış konuşmasında, “Kimsenin peynirini önünden almayı planlamıyoruz. Aksine, BRICS, dünya ekonomisi pastasını büyütecek” dedi.

Şi, Çin'in dönem başkanlığında 5 Eylül’e kadar devam edecek BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) liderler zirvesi kapsamında düzenlenen BRICS İş Forumu’nun açılışını yaptı.

Açılış konuşmasında, grubun yavaş büyüme nedeniyle anlamını kaybettiği iddialarına karşın BRICS ülkelerinin gelişimine hala tamamen inandığını belirten Şi, grubun hedeflerine ilişkin olaraksa şunları söyledi: “Açık bir dünya ekonomisi ve ticaretin serbestleşmesini destekleyip yeni bir küresel değerler zinciri kurmalıyız.”

​Ekonomileri hızla büyüyen ülkeleri içeren BRICS, Batı’nın ticaret ve finans kuralları karşısında birleşik bir blok olarak durması amacıyla kurulmuştu.

Şiamın’daki BRICS Zirvesi, Şi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’inki de dahil olmak üzere pek çok ikili görüşmeye ev sahipliği yapacak.

​Çin’deki zirve bu yıl, gözlemci ülkeler Mısır, Gine, Meksika, Tayland ve Tacikistan liderlerinin de katılımıyla ‘BRICS Plus’ formatında düzenleniyor.

BRICS'e üye ülkeler kurulduğundan bu yana dünya ekonomisindeki paylarını yüzde 12'den yüzde 23'e çıkarttı. Ayrıca dünyanın en kalabalık iki ülkesini bir araya getiren BRICS, dünya nüfusunun yüzde 47'sini oluşturuyor. BRICS ülkeleri ilk defa 2006'da Birleşmiş Milletler (BM) 61. Dönem Genel Toplantısı'nda dışişleri bakanları seviyesinde toplanmıştı.

İlk zirve ise 2009'da Rusya'nın Yekaterinburg kentinde yapıldı. Bugüne kadar 8 zirveyi geride bırakan BRICS ülkeleri, her yıl bir ülkede olmak üzere devlet başkanları seviyesinde bir araya geliyor.