Rahip Brunson Davasının Seyrini Değiştirecek Gelişmeler: Tanıklar, Aleyhte İfadeleri Geri Çekti! - Kozmopolitik

 Rahip Brunson Davasının Seyrini Değiştirecek Gelişmeler: Tanıklar, Aleyhte İfadeleri Geri Çekti!

İzmir’de 'FETÖ ve PKK adına suç işlediği', casusluk yaptığı iddiasıyla tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson, 4. kez hâkim karşısına çıktı. Ankara-Washington hattında kriz haline gelen davada seyir değiştirecek gelişmeler yaşandı. Davada Büşra, Levent Kalkan ve Serhat isimli tanıklar aleyhte verdiği önemli ifadeleri geri çekti.

Rahip Brunson, geniş güvenlik önlemleri altında mahkemenin görüleceği salona getirilirken, kampüs çevresinde de güvenlik önlemleri alındı.

Dakika dakika neler oluyor?

10.35: Duruşma başladı.

10.45: Son bir haftadır süren düşüşünü bugüne de taşıyan dolar/TL, 5,8328 ile yaklaşık son 2 ayın en düşük seviyesini gördü. Bu seviyeden yeniden yönünü yukarı çeviren kur, 5.9866 seviyesine kadar yükseldikten sonra saat 10:45'te 5.96 seviyesinde yer aldı. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,5 artışla 6.9120'den işlem gördü.

12.05: Duruşmada tanıkların dinlenmesine geçildi. Bu bölümde 4 tanık dinlendi ve yüzleştirme yapıldı. Dinlenen tanıklardan birisi ifadelerini değiştirdi.

NTV Ege Temsilcisi Merih Ak, davaya ara verilmeden önce yaşananları şöyle anlattı:

"Yaralanan terör örgütü üyelerinin İzmir’e getirildiği ve Folder’ın hastanesinde tedavi edildiği iddiası vardı. Büşra da bunu ilk kez duyuyorum dedi. Diana Helen Power’ın Brunson’ın kilisesinin üyesi olduğu ve çıkmadığı yönünde iddialar vardı. Mahkeme başkanı nereden bildiğini sordu. Büşra da, gazeteden okudum dedi. Bunun üzerine 'Hangi kiliseye gittiğini bilmiyorum’ diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimine katılan darbecilerin Alsancak'taki dua evinde saklandığı iddia edilmişti. Yılmaz Demircan'ı çağırdı bugün heyet, o da "Bu evde sadece Korelileri gördüm" dedi. Mahkeme başkanı Levent Kalkan'a döndü. O da, "Ben böyle bir şey söylemedim, beni yanlış anlamışsınız" dedi. Dikkat çekiciydi.

AGİT, Brunson'ın yardımcısı olarak görülüyor. Kalkan bu iddiada bulunmuştu. PKK'nın bombacısı olduğunu, dağda eylemlere katıldığını öne sürmüş ve Volkan Sürer'den duyduğunu söylemişti. Sürer de, "Ben aslında ondan duymuştum bu iddiayı" dedi.

Hakim, Levent Kalkan'a döndü, o da "Ben ondan duymuştum bu iddiayı, çok şaşırdım" dedi. Sürer, ifadesinde "Ben bombacı, bomba, terörist falan görmedim" dedi.

Davanın temelini oluşturan bu noktalar (15 Temmuz ve PKK) dayanaklardı. Bu iddialar boşa çıkmış gibi duruyor.

Bugün söz savunma makamında. Mahkeme ara vermeden önce savunmanın ilk tanığını dinledi. Manisa'da bir kilise derneğinin başkanı. Gizli tanık Serhat vardı, Brunson'ın Manisa'da cemaat oluşturup para topladığını, bu paraların PKK'lılara, FETÖ'cülere dağıtıldığını iddia ediyordu. Savunmanın tanığı, "Böyle bir şey yok, ben şahit olmadım" dedi.

12.35: Duruşmaya 1 saat ara verildi.

Ayrıntılar gelecek.

Eski Yargıtay savcısı: Tahliye edilmesi mümkün

Öte yandan NTV yayınına katılan eski Yargıtay Savcısı Ruşen Gültekin, şu yorumda bulundu:

"Yargılama faaliyetinde savunma tanıkları da hazır olduğu zaman mahkeme bugün dahi karar verebilir olacaktır. Toplanacak çok fazla bir delil kalmadı. Türk yargılanmasında iddianameden sonra yargılama çok uzamaz. Kesin hükme çabuk ulaşılmalı ki, yargı adaletli olabilisin. Hakim de olabildiğince hızlı şekilde karar vermeye çalışmaktadır diye düşünüyorum.

Eğer suçlamalardan ceza verilirse, tutukluluğu devam ettirebilir Mahkeme başkanı adli kontrolü devam ettirebilir. Son zamanlarda konu, siyasi mecradan çıkartıldı ve soğutuldu. Eğer adli kontrol kaldırılırsa, mahkeme kendisiyle çelişmiş olur, eleştirilebilir. Ara karar çıkacaksa adli kontrolün devam etmesi beklenir. Hüküm verilir adli kontrol kaldırılırsa kendisi gitmese bile sınır dışı edilmesi ihtimali çok yüksektir.

Yargılama, bizi delillerin zayıfladığı bir noktaya geliyor. Tek bir suçtan ceza verilirse 6-7 yıl gibi bir mahkumiyetle sonuçlanacaktır. Bu da yeterince yattığını gösteriyor, tahliye edilmesi mümkün gibi gözüküyor."