Rıfat Ilgaz İsmi Üniversiteden Siliniyor - Kozmopolitik

 Rıfat Ilgaz İsmi Üniversiteden Siliniyor

Kastamonu Üniversitesi Senatosu, Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksekokulu’ndan Rıfat Ilgaz’ın ismini siliyor. Bölge halkı ise karara tepkili. Ancak söz konusu kararın kesinlik kazanması için YÖK’ün onayı gerekiyor.

gazeteyolculuk2un haberine göre; Yüksekokuldan Rıfat Ilgaz’ın isminin silinmesinin ardından yeni ismin Cide Meslek Yüksekokulu olmasına karar verildi.

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Rıfat Ilgaz Kastamonu Cide doğumludur. Kastamonulu olmasıyla da her zaman için gurur duymuşuzdur. Doğduğu ve yetiştiği kent olan Kastamonu’ya bağlılığını her fırsatta dile getiren Rıfat Ilgaz, memleketini o kadar çok seviyordu ki; Soyadı Kanunu’yla bu kentin en büyük simgesi olan Ilgaz Dağları’nın ismini 1934’de kendi soyadı olarak seçti. Özellikle doğduğu Cide’nin kültürüne, insanına yapıtlarında geniş yer verdi. Sarı Yazma, Yıldız Karayel, Halime Kaptan ve Karadeniz’in Kıyıcığında gibi romanlarında bu yöreyi tema olarak aldı. Çağrımız; anlaşılması mümkün olmayan bu şok kararı onay için YÖK’e gönderen, her defasında ‘Dünya Üniversitesi’ olma sloganını öne çıkararak, emanetçisi olarak görev yaptıkları şehrin büyük değerini göz ardı ederek, aslında bu ülkenin ve bu şehrin insanına ne kadar saygılı olduklarını gösteren Kastamonu Üniversitesi Senatosu’na değildir, kararın üst onay için gönderildiği YÖK’edir. YÖK’ün ‘akıl tutulması’ olarak adlandırdığımız bu kararı ret edeceğine olan inancımız sonsuzdur”