RTÜK’te Müge Anlı Tartışması - Kozmopolitik

 RTÜK’te Müge Anlı Tartışması

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliğine seçilen Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, ATV’de sabah programı yapan Müge Anlı’nın “insan ticaretini” konu alan kamu spotunda oynamasına karşı çıktı.

Kişisel Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Faruk Bildirici 31 Temmuz’da yapılan RTÜK toplantısında 5 üyenin oylarıyla Müge Anlı’nın bu role kabul edildiğini belirtti. Bildirici “Müge Anlı insan ticareti kamu spotunda rol model olmamalıydı” ifadelerini kullandı.

Üst Kurul üyeleri Esat Çıplak, Ali Ürküt, İlhan Taşçı ve kendisinin karşı oy verdiklerini belirten Bildirici verdiği kararla ilgili muhalefet şerhini paylaştı.

Anlı’nın bir programda insan kaçakçılığı tarifesini ekrana taşıdığını belirten Bildirici ayrıca Anlı’nın bu nedenle RTÜK yaptırımına maruz kaldığını hatırlattı. İnsan ticaretinin spot filmdeki gibi sadece “çocuk kaçırma” ile sınırlı tutulamayacağını belirtti.

Bildirici ayrıca ATV’nin ekran yüzü olan Anlı'nın olduğu bir kamu spotunun diğer televizyon kanallarında yayınlanmasını tavsiye etmenin mantığı olamayacağını belirtti.