Rusya Askerleri Afrin Ve Şehba Bölgelerine Yerleşti - Kozmopolitik

 Rusya Askerleri Afrin Ve Şehba Bölgelerine Yerleşti

Rus ordusuna bağlı askerler, dün Suriye'nin kuzeyinde yer alan Afrin ve Şehba bölgesinin çeşitli noktalarına konuşlandı. YPG, Rus askerlerinin askeri gözlem yapacağını ve kendileri ile birlikte Şehba ve Afrin'in güvenliğini sağlacaklarını açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Örgütü ve bölgedeki yerel internet siteleri, dün Rus ordusuna bağlı askerlerin YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin elinde bulunan Şehba bölgesindeki Tel Rıfat kasabasına konuşlandığını belirtirken, bölgeye konuşlanan Rus askerlerinin görüntü ve fotoğrafları da paylaşıldı. Afrin’in güney batısında yer alan Tel Rıfat kasabası, 2016 yılının Şubat ayında DSG güçleri tarafından ÖSO’nun elinden alınmış, geçtiğimiz Haziran ayından itibaren ise OSÖ ve YPG arasında çatışmaların yaşandığı bir bölge olarak biliniyor.
YPG'nin , Rus askerlerinin bölgeye yerleşmesi ile ilgili açıklamasında, "Askeri gözlem yapacak olan Rus güçlerinin görevi YPG birlikte Şehba ve Efrin’in güvenliğini sağlamak olacaktır" denildi.