Rusya, Suriye Hava Sahasını 4 Şubat’ta Kapatmış - Kozmopolitik

 Rusya, Suriye Hava Sahasını 4 Şubat’ta Kapatmış

Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları ile helikopterlerin 4 Şubat’ı 5 Şubat’a bağlayan geceden bu yana Afrin hava sahasını kullanamadığı öne sürüldü.

Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre, Rusya 3 Şubat’ta İdlib’de Su-25 tipi savaş uçağının Suriyeli muhalif bir grup tarafından MANPAD (tek kişi tarafından taşınabilir hava savunma sistemi) ile düşürülmesinden sonra Afrin ve İdlib hava sahasını kapsayacak şekilde yeni bir elektronik hava savunma sistemi kurma kararı aldı. Rusya sistemi denemek ve kurmak amacıyla Afrin hava sahasını da kapsayan diğer hava savunma sisteminin belirli aralıklarla kapatılacağını, bu nedenle Türk savaş uçaklarının Afrin üzerinde uçuşuna izin verilmeyeceğini Ankara’ya bildirdi.

İnsansız hava araçlarının uçmasına ise izin verildiği belirtilen haberde, test süreci tamamlandıktan sonra Afrin hava sahasının yenide açılacağı vurgulandı. Genelkurmay Başkanlığı’nın 5 Şubat’tan bu yana Zeytin Dalı harekâtıyla ilgili yaptığı açıklamalarda da Hava Kuvvetleri unsurlarının taarruzlarından bahsedilmemesi dikkat çekti.

Suriye önceki gün Halep ve İdlib’e yeni bir hava savunma sistemi kurduklarını açıklamıştı.