Rusya'ya Yeniden Vizesiz Seyahat - Kozmopolitik

 Rusya'ya Yeniden Vizesiz Seyahat

24 Kasım'da yaşanan uçak krizi sonrasında Türkiye vatandaşlarına vize uygulamasını geri getiren Rusya'da vize uygulamasının iptaline yönelik önemli bir gelişme yaşandı.

Sputnik'in haberine göre Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın "Türk işadamlarına yönelik vize rejiminin kaldırılması" için Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan talepte bulunduğu belirtildi.

TASS'a demeç veren Ekonomi Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev, "Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan, Rus işadamlarının Türkiye'ye mutekabiliyet esasında vizesiz seyahat edebilmeleri için Türk Dışişleri'yle anlaşmalarını talep ettik" dedi.

"Ağustos ayı başında Türkiye ile işbirliğinde ticareti ve turizmi geliştirecek ilkelere dönüş yapılması konusunda Devlet Başkanı Vladimir Putin'den tümüyle net bir sinyal aldık" diye devam eden Lihaçev, "Vizelerin kaldırılmasının iki ülkenin birbirine doğru atacağı bir adım olacağını anlıyoruz. Zira Rus taşımacılar da Türkiye'ye vize ile seyahat ediyor ve Türkiye vizesi hem pahalı hem de kolay alınmıyor" ifadelerini kullandı.