Sağlar'dan Bakana "Bir Odada İki Öğrenci" Tepkisi - Kozmopolitik

 Sağlar'dan Bakana

CHP'li Fikri Sağlar Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yazılı olarak cevaplaması istemi ile bir soru önergesi verdi. Özet olarak ; ''Öğrenci yurtlarında yaşanan cinsel istismar, yangın gibi konular için önlemler alınması gerekirken hükumet yetkilileri oda da iki öğrencinin kalmasından rahatsız olmuştur. Milli Eğitim Bakanına sorduk: Sayın Bakan, iki öğrencinin aynı odada kalmasının ne gibi bir mahsuru vardır? Sizi neyin rahatsız ettiğini kamuoyuna açıklar mısınız? '' şeklinde yazılı bir önerge verdi.

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar'ın ilgili soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLETİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla. 28.08.2017

D. Fikri SAĞLAR

Mersin Milletvekili

Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında, öğrencilere hizmet veren konaklama alanlarının ruhsat ve izinlerinde değişiklik yapılmıştır. Yönetmelikte özel yurtlar için birçok değişiklik bulunurken en göze çarpan artık özel yurtlarda 2 öğrencinin bir odada kalamayacak olmasıdır. Resmi Gazete ’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre, öğrenciye hitap eden yerlerin odalarında ya 1 ya da 3, 4, 5, 6 öğrenci kalabilecektir. İki öğrencinin neden aynı odada kalamayacağı anlaşılamamıştır. Ayrıca yeni dönemde yapılan Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurt odalarının 2 kişilik olarak tasarlanmış olması dolayısıyla özel yurtların mağdur edildiği kamuoyuna yansımıştır.

Bu çerçevede:

  1. Sayın Bakan, iki öğrencinin aynı odada kalmasının ne gibi bir mahsuru vardır? Sizi neyin rahatsız ettiğini kamuoyuna açıklar mısınız?
  2. İki öğrencinin yalnız kalmasını yasaklarken; yurtlarda yangın tedbiri, can güvenliği, deprem yönetmeliği gibi kriterleri denetlemeye de önem gösteriyor musunuz?
  3. Kuran kursu ve Ensar Vakfı gibi dini kurum yurtları için, ne tür tedbirler alacaksınız? Malumunuz cinsel istismar ve taciz olayları fazlaca yaşanmakta!
  4. Devlet olarak ne zaman emanet edilen çocuklarımıza sahip çıkacaksınız?