Sanayi Üretim Rakamları Açıklandı - Kozmopolitik

 Sanayi Üretim Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK), Aralık ayı sanayi üretim endeksini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK), Aralık ayı sanayi üretim endeksine göre sanayi üretimi Aralık'ta bir önceki aya göre yüzde 0.9 artış gösterdi. TÜİK'in verilerine göre, sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,7 arttı.

TÜİK tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %14, imalat sanayi sektörü endeksi %8,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %5,7 arttı.

Sanayi üretimi bir önceki aya göre %0,9 arttı
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2017 yılı Aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %2,6 ve imalat sanayi sektörü endeksi %1,2 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,1 azaldı.

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,8 arttı
2017 yılı dördüncü çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,8 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise %1,7 arttı.