Savcı Tutukluluğun Devamını İstedi - Kozmopolitik

 Savcı Tutukluluğun Devamını İstedi

Görevlerinden ihraç edildikten sonra başladıkları açlık grevinde 190 günü geride bırakan eğitmen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın davasında savcı tutukluluğun devamını istedi.

Darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamınmda çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) mesleklerinden ihraç edilmelerinin ardından 'İşimi geri istiyorum' talebiyle Ankara Yüksel Caddesi'nde başlattıkları açlık grevini cezaevinde tutuklu olarak sürdüren ve 190 günü geride bırakan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın davası Ankara Adliyesi 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Duruşmada savcı Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutukluluğunun devamını istedi.

'KAÇIRILABİLİR' DENİLEREK MAHKEMEYE GETİRİLMEDİLER

Jandarma Komutanlığı mahkemeye gönderdiği yazıda, ‘personel yetersizliği ve provokasyon ihtimali’ gibi gerekçelerle açlık grevindeki eğitimcilerin duruşmaya getirilemeyeceği belirtildi. Mahkemeye gelen yazı aktaran Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şube Başkanı Murat Yılmaz şunları söyledi:

"Getirilmeme gerekçesi olarak 'FETÖ davalarının olduğu, çok dava olduğu için provokasyon olabilir güvenliği sağlayamayız, açlık grevindeler, tekerlekli sandalye ile taşınmalarında sorun yaşanabilir, personel yetersiz' gibi gerekçeler sunuyorlar. Duruşmaya getirmemelerinin güvenlik ya da personel yetersizliğiyle ilgilisi yok. 3-5 jandarma rahatlıkla onlara duruşma salonuna getirebilirdi. Amaçları davayı Sincan Cezaevi Kampüsü'ndeki mahkeme salonlarına taşımak” dedi. Yılmaz, SEGBİS ile bir bağlantı kurulup kurulamayacağı yönündeki soruya “Nuriye ve Semih'in bulunduğu hastanede SEGBİS yok. Zaten kendileri de böyle birşeyi kabul etmiyorlar” değerlendirmesinde bulundu. Yılmaz, bugünkü davaya avukatlar olarak girip tahliye talebini mahkeme başkanına ileteceklerini belirterek, “Muhtemelen davayı erteleyecek, davayı Sincan'a taşıma gibi bir ihtimal olabilir."

12 Eylül'de İstanbul merkezli yapılan operasyonda Gülmen ve Özakça'nın 17 avukatı gözaltına alınmıştı.