Selahattin Demirtaş'ı Kimse Yargılamak İstemiyor - Kozmopolitik

 Selahattin Demirtaş'ı Kimse Yargılamak İstemiyor

Hakkında 'Terör örgütü kurma, yönetme', 'örgüt propagandası', 'suç ve suçluyu övme' iddialarıyla 142 yıla kadar hapis cezası istenen Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın davası 'mahkemeler arası uyuşmazlık' nedeniyle ortada kaldı.

Hakkında 142 yıl hapis cezası istenen Selahattin Demirtaş'ın davası mahkemeler arasındaki uyuşmazlık nedeniyle ortada kaldı. Demirtaş'ın Avukatı Mahsuni Karaman, dava dosyasının sahipsiz bırakılarak ortada kaldığını ifade ederek, "Kimse Demirtaş'ı yargılamak istemiyor. Çünkü vebali ağırdır" dedi.

Diyarbakır'da yürütülen soruşturma kapsamında 3 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan Selahattin Demirtaş hakkındaki dava güvenlik gerekçesiyle Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne alınmıştı. Önce 6 Eylül 2017 tarihine duruşma günü veren mahkeme, daha sonra Demirtaş'ın dosyasının 6- 8 Ekim olayları sırasında öldürülen Yasin Börü ve 3 arkadaşının Ankara 2'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava dosyası ile birleştirilmesini istedi. Bu talep, Yasin Börü davasında karar veren ve 3 firari sanığın dosyasını ayıran 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmeyince, Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi dosyaları resen birleştirme kararı aldı. İki mahkeme arasında yaşanan uyuşmazlık, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'ne taşındı. Ankara 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Demirtaş'ın bu dosyasının Yasin Börü dosyası ile birleştirilmesinin uygun olmayacağı görüşünü savundu. Ankara 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı tarafından Bölge Adliye Mahkemesi 5'inci Ceza Dairesine gönderilen yazıda, Demirtaş'ın 6- 8 Ekim olayları ile ilgili yargılansa bile 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet' ve 'suç işlemeye tahrik' fiillerinden yargılanabileceği, Yasin Börü ve 3 arkadaşının ölümü eylemlerinden sorumlu tutulamayacağı' belirtildi.

Mahkemeler arasındaki yazışmalar neticesinde ise Demirtaş'ın yargılanması konusunda yetki anlaşmazlığı yaşandığı ortaya çıktı.

AVUKATI: KİMSE DEMİRTAŞ'I YARGILAMAK İSTEMİYOR

Demirtaş'ın dosyasının sahipsiz bırakıldığını söyleyen avukatı Mahsuni Karaman konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Kimse Demirtaş'ı yargılamak istemiyor. Çünkü vebali ağırdır. Yargılama konusu edilen iddia ve suçlamaların zorlama olduğu ve bu nedenle mahkemelerin bu dosyayı almak istemediğini düşünüyoruz. Selahattin Demirtaş ile ilgili dosya üzerinden yasaya göre 30 günde bir yapılması gereken tutukluluk değerlendirmesi en son 22 Haziran'da yapıldı. Yaklaşık 2 aydır Demirtaş, hiç bir mahkemenin kararı olmadan cezaevinde kalmaktadır. Tutukluluk incelemesi, dosya mahkemeler arasında gidip geldiği için 2 aydır yapılmamaktadır. Biz tahliye talebinde bulunacağız."

Avukat Karaman, Demirtaş'ın bundan sonra yapılacak duruşmalara SEGBİS yolu ile katılmayacağını belirterek, kelepçe ile götürülme zorlaması devam ederse duruşmalara çıkmayacağını da söyledi.

DEMİRTAŞ TOPLAM 21 DAVADAN YARGILANIYOR

Selahattin Demirtaş, tutuklu olduğu dava dışında Türkiye'nin 11 il ve ilçesinde açılan toplam 21 davadan daha yargılanıyor. Elazığ ve İstanbul Ağır Ceza mahkemelerinde, 'Terör örgütü propagandası yapma' iddiasıyla yargılanan Demirtaş'ın, İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Doğubeyazıt, Mardin, Viranşehir, Şırnak, Kayseri, Siirt ve Mersin illerinde de Asliye Ceza Mahkemelerinde açılan 19 ayrı davası bulunuyor