Selin Sayek Böke: Geç Hiçten İyidir - Kozmopolitik

 Selin Sayek Böke: Geç Hiçten İyidir

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun 'casusluk' suçlamasıyla yargılandığı MİT davasında ceza alıp tutuklanmasının ardından CHP liderinin Ankara’dan İstanbul’a

Sputnik’te yer alan habere göre; RS FM’den Yavuz Oğhan’a konuşan CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, her adımın 10 adıma bedel olduğunu, yürüyüşün geleceği dair umutları artırdığını söyledi.

Siyaset normalmiş’ gibi bir zemin olmadığını, normal siyaset kanallarının tıkanmış vaziyette olduğunu ifade eden Böke, “Biz siyasetçilere düşen de toplumu içine alabilecek yeni siyasi kanalları açmak” diye konuştu.

CHP’li Böke, yürüyüşün ‘siyasi kanalları açmak yönünde çok iyi bir başlangıç olduğunu’ ifade ederek, mitingin ‘başlangıç adımının sonu’olacağını kaydetti.

Böke, “Böyle bir hamle 16 Nisan referandumundan sonra yapılsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyor musunuz?” sorusuna şu cevabı verdi: “Geç hiçten iyidir. Bir adım atıldı. Bu adımın kıymetini asla küçümsememeliyiz.‘Keşke dün atılsaydı’ demek, bugün atılmış olmasının değerini azaltmamalı. Ama şunu söyleyeyim bugün toplumun göstermiş olduğu bu katılım, destek o gün ortaya koyduğum itirazın ne kadar doğru olduğunu da bence zaten gösteriyor. Bu açıdan şahsi bir haklılıktan ziyade, Türkiye’nin o gün ihtiyacını doğru tespit eden bir siyasi itiraz ve o itirazın ne kadar geçerli olduğunu gösteren kalabalıklar bana sorarsanız yarının umudu.”

Selin Sayek Böke, 16 Nisan referandumunun ardında 5 Mayıs’ta partideki görevlerinden istifa etmişti. CHP’li vekil, partisini referandumun ardından gerekli adımları atmamakla suçlamıştı.