Şenol Güneş: Senaryonun Bir Parçası Olmayacağız - Kozmopolitik

 Şenol Güneş: Senaryonun Bir Parçası Olmayacağız

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Lyon’la 13 Nisan’da deplasmanda oynadıkları Avrupa Ligi çeyrek final ilk tur maçında yaşananlar nedeniyle UEFA’nın iki kulübe verdiği iki yıl ertelemeli birer yıl men ve 100’er bin avro para cezasını eleştirdi.

Yarın Vodafone Arena’da oynanacak rövanş öncesinde düzenlenen basın toplantısında, “Haksız cezanın zararı büyük olur” diyen Güneş, şöyle devam etti: “Şu anda UEFA’da Lyon ağır basmıştır. Doğrudur, terazinin bir tarafına baskın bir vaziyette, üstüne basmıştır. Belki bir gol atmıştır ama biz o golü de çıkarmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Cezanın zamanlama ve veriliş şekliyle kendisi tartışmaya açıktır. Bir bahçede çiçekleri kurtarmak için ayrık otlarını atmak isterken çiçekleri yok etmek en büyük zarardır. Bahçeyi yok edersiniz. Dolayısıyla şu anda futbola bir ceza verilmiştir.”

Olayların Beşiktaş’ın sahasında yaşanmadığını vurgulayan tecrübeli teknik direktör, şunları söyledi: “Oraya gelen taraftarların önünü açan biz değiliz. Sorumluları onlar ama gelenlerin bir kısmı yapmışsa ceza almalı. Yanlışı örtmek için söylemiyorum ama haksız ceza verdiğiniz zaman sapla saman birbirine karışır. Daha felaket olabilir. Yarın başka takımların arasına karışacak 10 kişi de olayları büyütebilir. 50 yıl içerisinde gördüğüm haksızlığı ve yanlışlığı sanki burada hissediyorum diye bunları paylaşıyorum. Biraz daha adaletli, biraz daha sağduyulu ama yanlış yapana ceza vermeyin değil. Eğer bizim taraftarın bir yanlışını görüyorsanız biz taraftarımızı… Lyon taraftarı nasıl buraya gelmemişse ki bu bana göre bir hazırlıktır. Buraya onların taraftarının gelmemesi de hazırlıktır.”

UEFA’nın kararını ‘bir senaryonun parçası’ olarak gördüğünü ifade eden Güneş, cezanın maçtan bir gün önce açıklanmasına tepki gösterdi: “Evet, bugüne rastlamış olabilir. Bir gün, iki gün daha bekle. Zaten şimdiki maçla ilgisi yok. Sen orada olay olmuş, onun zararını ben çektim. Burada olay yok, daha başlamamış maç, yine cezasını ben çekiyorum şu anda daha sahaya çıkmadan. Benim seyircime, bana bu baskıyla cezayı verdin zaten sen. Bizi boynumuzdan assalar bile orada savaşacağız. Teslim olmayacağız onu söyleyeyim. Futbol ayakla oynanan oyundur ve oyunu oynamaya çalışacağız.”