Şırnak'ta Helikopterin Düşüş Nedenine İlişkin İlk Bilgiler - Kozmopolitik

 Şırnak'ta Helikopterin Düşüş Nedenine İlişkin İlk Bilgiler

Şırnak'ta düşen askeri helikoptere ilişkin ilk bilgiler ortaya çıkmaya başladı. 300 metre yükseklikten düşen helikopterde çıkan yangın sonucu içerisinde bulunan mühimmatın da patladığı belirtildi.

Irak'ın sınır bölgesine yakın olan Şenoba Beldesi'ndeki üs bölgelerini denetlemek üzere sabah saatlerinde Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan ayrılan Tümen Komutanı ve Kato Dağı operasyonunu yöneten Tümgeneral Aydoğan Aydın ile birlikte 13 askeri personeli taşıyan helikopterin düşmesiyle ilgili detaylar da ortaya çıktı.

CNN Türk'ün haberine göre, gün boyunca askeri üs bölgelerini denetleyen Tümgeneral Aydın ve beraberindeki askeri heyet, akşam saatlerinde Şenoba Beldesi'nde iftar açtıktan sonra tümene dönmek üzere havalandığı ve saat 19.40 sıralarında yüksek gerilim hattına çarptıktan sonra yaklaşık 300 metre yükseklikten yere düştüğü öğrenildi.

Vadiden geçtiği sırada vadinin her iki yamacında bulunan yüksek gerilim direklerine bağlı tellere takılan Couger tipi helikopterin, kendi ekseni etrafından döndükten sonra yaklaşık 300 metre yukarıdan aşağıya düştüğü, düştükten sonra da helikopterde yangın çıktığı belirtildi. Yangınla birlikte helikopterde bulunan mühimmatın da patlaması sonucu helikopterin parçalandığı kaydedildi.