Şok İddia: 7-8 Bakan Görevden Alınacak - Kozmopolitik

 Şok İddia: 7-8 Bakan Görevden Alınacak

AKP'ye yakınlığı ve AKP içinden verdiği bilgilerle bilinen Abdülkadir Selvi, '7-8 bakanın görevden alınacağını' yazdı. Tarih de veren Selvi, "Liste Cuma günü açıklanacak" dedi.

Referandumun hemen ardından başlayan Bakanlar Kurulu'nda değişiklik tartışmaları hız kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7-8 ismi değiştireceği, listenin cuma günü açıklanabileceği belirtildi.

Hürriyet'ten Abdülkadir Selvi, konu hakkında aldığı bilgileri köşesinde yayınladı. Kulislerde kabine değişikliği konusunda Binali Yıldırım'ın aceleci,Tayyip Erdoğan'ınsa bunun tam tersi bir konumda durduğunun konuşulduğunu aktaran Selvi, "Erdoğan, kabine değişikliğine isteksiz ama..." dedi.

Abdulkadir Selvi'nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Kabine değişikliğinin bu hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor. AK Parti’de Bakanlar Kurulu değişiklikleri genellikle cuma gününe denk geldiği için, kabine değişikliği için, ‘Hayırlı Cuma’ beklentisi hâkim. 'Cuma olursa sürpriz olmaz ama haftaya da kalabilir' denildi. Bu arada kulislerde Başbakan Binali Yıldırım’ın kabine değişikliğini zorunlu gördüğü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise acele etmeme yanlısı olduğu konuşuluyor.

Erdoğan bir süre önce, 'Her alanda da hükümetimizin başarısı, bu başarıyı değerlendirme Sayın Başbakan’ın tasarrufunda her alan olabilir' demişti. Bu sözler Cumhurbaşkanı’nın aceleci davranmayacağını gösteriyor. Ama kabine değişikliğinde ok yaydan çıktı. Artık kulislerde gidecek isimler, bakan olacaklar, hatta kimin hangi bakanlığa geleceği konuşulmaya başlandı. Başbakan’ın 4-5 isimlik bir değişikliği gerçekleştirmekten yana olduğu, Cumhurbaşkanı’nın ise ekonomi yönetimi, dış politika, kabine içinde yer değişikliği ve yeni isimlerin kabineye girmesi gibi denklemleri birlikte değerlendirdiği söyleniyor. İlk kez bakan olacak yeni isimler var.

Bugün MYK’ya girecek isimler kabine konusunda da bir fikir verecek. Eğer Cumhurbaşkanı geniş kapsamlı bir değişikliğe giderse 7-8 ismin değişeceği söyleniyor. Erdoğan, kabine değişikliğine isteksiz ama artık bu değişikliğin yapılmasının zamanının geldiğine kanaat getirirse o zaman sınırlı bir değişiklikle yetinebilir."