Sosyalist Enternasyonel'den İstanbul Yerel Seçim Sonuçlarına Saygı Duyulması İçin Çağrı! - Kozmopolitik

 Sosyalist Enternasyonel'den İstanbul Yerel Seçim Sonuçlarına Saygı Duyulması İçin Çağrı!

31 Mart’ta yapılan İstanbul’da yapılan belediye başkanlığı seçiminin ilk sonucu, seçim gecesinden itibaren başlayan itirazlara ve yeniden sayımlara rağmen, Sosyalist Enternasyonal üyesi CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun zaferini kutlarız. İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) 'nin seçimin sonucunu bozma girişimlerinin hepsi başarısız olmuştur ve seçim kurulu oyların hepsinin yeniden sayılması talebini reddetmiştir. Sonucun tüm taraflarca saygı gösterilmesinin zamanı gelmiş bulunmaktadır. Son zamanlarda dillendirilen yeniden seçim taleplerinin son bulmasına yönelik çağrı yapıyoruz.

Türkiye için büyük sosyal ve ekonomik zorlukların yaşandığı bir zamanda, ülkenin liderlerinin vatandaşları için ekonomik istikrar ve iyi yönetişim sağlamaya odaklanmaları gerekiyor. AKP'nin seçim sonucunu geçersiz kılmak için gösterdiği bu çabalar, kurdaki oynaklığı artırma ve İstanbul'da ve Türkiye genelinde daha yaygın bir şekilde sosyal uyuma zarar verme potansiyeline sahip olmaktadır. Aynı zamanda demokratik süreçte güven erozyonuna da katkıda bulunmakta ve gelecekte benzer şekilde yakın mesafedeki seçimlerin sonuçlarının tanınmaması için tehlikeli bir emsal teşkil etmektedir.

İşleyen bir demokrasi, mağlup olmuş adayların ve partilerin seçim sonuçlarına saygı duymalarını ve oy sandığı yoluyla siyasi alternatif olma ihtimalinin mevcut olmasını gerektirir. İstanbul'da on yedi yıl iktidardan sonra, AKP şimdi Ekrem İmamoğlu'nun zaferini kabul etmeli ve onun bütün İstanbul ve vatandaşlarının belediye başkanı olmasını sağlamalıdır. belediye başkanına yeni görevinde başarılar diler.