Suriye Ordusu Menbiç ve Kobani’ye Doğru Harekete Geçti - Kozmopolitik

 Suriye Ordusu Menbiç ve Kobani’ye Doğru Harekete Geçti

Suriye devlet ajansı SANA, Suriye ordusunun kuzeye yöneldiğini, ordunun kısa bir süre içinde Menbiç ve Kobani’ye gireceğini iddia etti.

Rusya’nın Suriye’deki askerlerinin sözcüsü, bir Rus kanalına yaptığı açıklamada “ABD bölgeden askerlerini çeker çekmez Rus ve Suriyeli askerler Kobani ve Menbic’e gidecek” dedi.

Reuters ise Lübnan merkezli ve Suriye hükümetine yakın çizgideki Al Mayadeen televizyonunun “Suriye ordusu 48 saat içinde Kobani ve Menbiç’e girecek” dediğini aktardı.

Rusya merkezli Sputnik Arapça da Suriye ordusundan ‘büyük bir takviye birliğinin’ Menbiç’e doğru yola çıktığını, Rusya’nın bunu bir yanda Suriye diğer yanda ABD ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile müzakere ederek sağladığını yazdı.

Amerika’nın Sesi muhabiri Mahmut Bali de Suriye askerlerinin Ruslarla beraber Menbic’in kuzeyindeki Sacur’a girdiğini bildirdi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper de, DSG’nin ‘Türkiye’nin saldırısına karşı koymak için’ Suriye ve Rusya ile bir anlaşma yapma girişimlerinde bulunduğunu açıklamıştı ve Suriye ve bir anlaşmaya varılmasının beklendiğini söylemişti.