SYDV Çalışanlarının Sorunlarının Araştırılması AKP Oylarıyla Reddedildi - Kozmopolitik

 SYDV Çalışanlarının Sorunlarının Araştırılması AKP Oylarıyla Reddedildi

TBMM Genel Kurulu’nda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları çalışanlarının sorunları görüşüldü.

MHP’nin grup önerisi olarak TBMM gündemine taşıdığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları çalışanlarının sorunlarının araştırılması önerisi AKP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Grup önerisi görüşmeler esnasında CHP grubu adına söz alan CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları çalışanlarının sorunlarını yakından takip ettiklerini ve sorunlarının çözülmesi için tartışılan öneriyi desteklediklerini belirtti.

OHAL’de Memurun da Güvencesi Kalmadı
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında bugün yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığını belirten Kara, bu personelin işe alım sürecinde devlet memurları gibi 4 yıllık yükseköğrenim, KPSS puanı, yabancı dil ve bilgisayar becerisi gibi şartlar arandığını ancak istihdam açısından iş güvencelerinin olmadığını ifade etti.

OHAL döneminde memurun da AKP eliyle güvencesinin kalmadığını vurgulayan CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara konuşmasında “SYDV çalışanlarının istihdam şekli devletin personelini istihdam anlayışındaki yanlışlara bir örnektir. Yapılan yardımların belirlendiği, sahiplerine dağıtımının ulaştırıldığı bir kurumun çalışanlarının güvenceden yoksun olmaması gerekmektedir. İhtiyaç sahiplerinin tespiti ve ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla sosyal devlet ilkelerinin hayata geçirilmesini sağlayan bu personelin de ayrıca sorunlarını çözmemiz gerekmektedir” diyerek Hükümete seslendi.

Emek İçin Mücadeleye Devam Mesajı
SYDV çalışanlarının sorunlarını da aktaran Kara, “Evlendikleri zaman eş durumu tayininden yararlanamıyorlar. İller ya da ilçeler arası tayinleri gerçekleşse kıdem tazminatı hakları ellerinden alınıyor. Yıllık 52 günlük ilave tediye ücretleri de ödenmemekte. Yardım için yapılan başvuru dosyaları ile kıyaslandığında istihdam edilen çalışan sayısı oldukça yetersiz ve bu nedenle iş yükleri oldukça fazla” diyerek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının özel mi tüzel mi yoksa Hükümete göre çalışanlarının emeklerinin sömürüldüğü güzel bir yer mi diye sordu.

Kara konuşmasını son düzenlemeyle mağdur olan taşeron işçiler ve SYDV çalışanları ile birlikte emeğin hakkı için mücadeleye devam edeceklerinin sözünü vererek tamamladı.