TBMM Olağanüstü Toplanıyor - Kozmopolitik

 TBMM Olağanüstü Toplanıyor

AK Partili Elitaş, TBMM'nin cumartesi günü olağanüstü toplanacağını açıkladı. Toplantıda sınır ötesi tezkerenin uzatılması öngörülüyor.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, TBMM Genel Kurulu, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi için 23 Eylül Cumartesi günü saat 16.00'da olağanüstü toplanacak" dedi.

Olağanüstü meclis oturumunda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak ve Suriye’ye sınır ötesi harekat yapması için hükümete verilen izni bir yıl daha uzatan tezkere görüşülecek. Söz konusu tezkere, 30 Ekim'de sona eriyordu.

Olağanüstü toplantının Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de yapılacak olan ve Türkiye'nin sert bir dille karşı çıktığı bağımsızlık referandumunun öncesinde yapılması dikkat çekti.

Olası bir tezkere uzatma durumunun IKBY'ye son bir gözdağı olacağı değerlendiriliyor.

MGK ÖNE ÇEKİLMİŞTİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IKBY'deki bağımsızlık referandumu dolayısıyla Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısını 22 Eylül'e çektiklerini açıklamış ve IKBY Başkanı Mesud Barzani için "Bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu çok daha net, açık görecektir" demişti.