Tedi İşçileri Özel Güvenliğin Saldırısını Protesto Etti - Kozmopolitik

 Tedi İşçileri Özel Güvenliğin Saldırısını Protesto Etti

DİSK/Limter-İş’e üye oldukları için işten atılan Tedi Depo işçileri, dün akşam özel güvenlik görevlilerinin saldırısına uğramalarını ve 4 arkadaşlarının bir süre gözaltında tutulmasını protesto etti. Direniş çadırı önünde bir araya gelen işçilere DERİTEKS, EMEP, HDP, CHP, HDK, ESP, UİD-DER, İnşaat İşçileri Sendikası ve HDP Milletvekili Filiz Keresticioğlu da destek verdi.

Açıklamada ilk sözü alan Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, saldırıyı anlattı. Saldırıya karşı dayanışma çağrısı yapan Saygılı, bundan sonraki süreçte Tedi mağazalarının önlerinde eylemler gerçekleştireceklerini belirterek, halkı Tedi mağazalarını boykot etmeye çağırdı.

Daha sonra söz alan HDP İstanbul Milevekili Filiz Keresticioğlu ise yaşanan saldırıları kınayarak “Tedi, Türkiye demektir. Tedi’de kazanmak Türkiye’de kazanmaktır” dedi. AKP hükümetinin Meclis’e getirdiği yasalarla işçi ve emekçi haklarını gasbetmeye devam ettiğini söyleyen Kerestecioğlu, “Getirilen torba yasa ile iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda işçilerden yana maddeler ertelenerek patronlar korundu. Bu ülkede bir savaş varsa işçiye, emekçiye karşı da bir savaş var” dedi. Kerestecioğlu, Tedi işçilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıyacakalrını belirtti.

DERİTEKS Tuzla Genel Sekreteri Haydar Canpolat ise “Tuzla havzası tarihi direnişlerle anılmış bir yerdir. Sendika olarak yüzlerce direniş yaşadık. Tedi direnişini de kendi direnişimiz olarak görüyor ve sahipleniyoruz. Tıpkı Bakırköy ve Avcılar’da direnen işçiler gibi Tedi işçileri de direnmeye devam ediyor” dedi. Saldırıyı kınadıklarını belirten Canpolat, bundan sonra da Tedi işçilerinin da yanında olacaklarını söyledi.

EVRENSEL