Tek Tip Kıyafetlerin Dikimine Başlandı - Kozmopolitik

 Tek Tip Kıyafetlerin Dikimine Başlandı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan tek tip kıyafet çalışmasında dikim aşamasına gelindiği belirtildi.

FETÖ davasından yargılananların duruşmaya giden bir kişinin üzerinde “Hero” yazan tişört giymesi üzerine AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan tek tip kıyafet çalışması sürüyor.

Habertürk'te yer alan habere göre yargılamalarda tutuklu-mahkûm-ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılama gibi bir ayrıma gidilecek ve suç tasnifine göre farklı renkler seçilecek. Düzenleme sadece FETÖ'den yargılananlar için değil; aynı kapsamdaki tüm tutuklu ve hükümlüler için geçerli olacak. Bu doğrultuda Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’un 2’nci ve 64’üncü maddelerinde değişiklik yapılacak.

Adalet Bakanlığı ilk etapta tek tip kıyafet uygulamasına olumsuz görüş verdi ancak Erdoğan'ın ısrarı sonrası görüşünü değiştirdi. 70 bin civarında tulum şeklinde kıyafetler dikilmeye başlandı.

Ayrıca FETÖ’den yargılananların ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını geçirecekleri 6 metrekarelik, 1-3 kişinin kalacağı hücre tipi yeni cezaevleri inşa ediliyor.

Badem kurusunun öne çıktığı tek tip kıyafette diğer alternatif koyu sarı-açık kahve renk.