Ters Kelepçeyle Haksız Gözaltına 200 Lira Tazminat - Kozmopolitik

 Ters Kelepçeyle Haksız Gözaltına 200 Lira Tazminat

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi Gazileri Dayanışma Platformu Sözcüsü Aydın Aydoğan'ın Atatürk Havalimanında hiçbir gerekçe yokken polisler tarafından ters kelepçeyle gözaltına alınıp darp edilmesi ve 9 saat alıkonulması nedeniyle açtığı davada, Hazine'yi 200 lira tazminat ödemeye mahkum etti.

2013'te Haziran Direnişi sırasında polisler tarafından bacağından vurularak yaralanan ve sonrasında hukuk mücadelesini sürdüren Aydın Aydoğan'ın açtığı bir dava daha sonuçlandı. Aynı zamanda Gezi Gazileri Dayanışma Platformu Sözcüsü de olan Aydın Aydoğan, 2 Temmuz 2016'da bir arkadaşını yolcu etmek için gittiği Atatürk Havalimanında hiçbir gerekçe yokken polisler tarafından ters kelepçey yapılarak gözaltına alınmış ve darp edilmiş, 9 saat de alıkonulmuştu. Saldırgan polisler hakkında açılan dava sonuçlandı.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi, söz konusu davada Hazine'yi 200 lirası manevi tazminat, 3 bin 960 lirası avukat masrafları olmak üzere 4 bin 160 lira tazminat ödemeye mahkum etti. Karar, istinaf yolu açık olmak üzere oybirliğiyle verildi.

Konuyla ilgili Aydın Aydoğan, şunları söyledi:

"Gezi döneminden hemen sonra, bugünkü siyasi iktidar bizlere karşı hasmane söylemlerini artırdı. Bu nedenle polisler, bizleri her yerde devletin üst isimlerinin yönlendirmesiyle şiddete ve kötü muameleye maruz bıraktı. Geçen yıl da, 2 Temmuz'da havalanında polis şiddeti sonucu gözaltına alındım ve polisler beni bizzat tanıarak, adımı söyleyerek gözaltına aldılar. Bana 'Sizin gibiler yüzünden bombalar patlıyor' dediler. Yaklaşık 10 saat gözaltında kaldıktan sonra hastaneye gittim darp raporu alıp mahkemeye başvurdum. Dün mahkemeden çıkan kararda bana 200 lira manevi tazminat 3 bin 960 lira avukat masrafı ödenmesie hükmedildi. Karara itiraz edeceğiz. Mahkeme darp raporumu dikkate almadı. İtirazımızı istinaf mahkemesine yapacağız. Artık başka kimseye kötü muamele yapmasınlar. Adalet sarayları bu kadar adaletsizliği kaldırmaz. Adliyeler ülkede en güvenilmeyen kurumlar oldular. Biz her şeye rağmen, umutlu yarınlara ulaşacağımıza olan inancımızi hiçbir zaman yitirmedik."