TİP Kuruluş Sürecini Av. Özgür Urfa İle Değerlendirdik - Kozmopolitik

 TİP Kuruluş Sürecini Av. Özgür Urfa İle Değerlendirdik

Türkiye İşçi Partisi (TİP) için çağırıcı olan isimlerden Avukat Özgür Urfa ile TİP sürecini değerlendirdik.

TİP geçtiğimiz günlerde kuruluş çalışmalarını duyurdu. Aralarında çok sayıda ,sanatçı, işçi, aydın, gazeteci ve sosyalistin bulunduğu çağrıcılar Türkiye'de işçilerin ve emekçilerin siyasette temsil edilmediğini vurgulayarak TİP'in işçi sınıfının temsilcisi olarak siyaset yapacağını dile getirdi.

Türkiye İşçi Partisi çağırıcısı olan isimlerden Avukat Özgür Urfa TİP sürecini kozmopolitik.com.tr editörü Ayşegül Kaplan'a değerlendirdi.

57 yıl sonra 146 imzacıyla Tip kuruluş cagrisi yaptı. Bu sürecten sonra TİP nasil ilerleyecek?
Kamuoyuyla paylaşılan ilk çağrı metninde 146 imzacının adı var. Bu yola yüzlerce dostumuzla birlikte koyulduk ismi yayınlananlar bunlardan sadece bir kısmı. Kısa süre sonra çok daha fazla insanın bu çağrıya destek vereceğini ve bunun ilan edileceğini söylemekle yetinelim. Önemli olan sayılardan öte milyonların sesi ve umudu olacak bir partinin kuruluyor olması ve bunun yarattığı heyecanın tüm topluma yayılması olacak. Çağrı metninin yayınlanmasının ardından çeşitli illerde ve ilçelerde kuruluş toplantıları yapılmaya başlandı. TİP’in kuruluşu bu ülkenin emekçilerinin, gençlerinin, kadınlarının ve kısacası bu mücadeleye katkı koymak isteyen herkesin katıldığı toplantılarla, yazılı ve sözlü katkılarının ortaklaşmasıyla sağlanacak. Bir yandan Kurucu Kurulu tarafından partinin politik ve ideolojik çizgisini ifade eden temel metinlerin üretilmesi için çalışma yürütülürken diğer yandan ülkenin neresinde olursa olsun bu mücadeleye katkı koymak isteyen birileri varsa orada toplantılar düzenlenecek, katkılar alınacak ve hep beraber yola koyulacağız.

OHAL koşullarında TİP'in kuruluşunu yaparken engellemelerle karşılaştınız mı?
Türkiye İşçi Partisi, çağrı metninde de yazıldığı üzere ülkemizin içerisinde bulunduğu duruma karşı bir mücadele hattını örgütlemek iddiasıyla yola koyuluyor. Gerek 16 yıldır süren AKP iktidarı gerekse 2 yıldır devam eden OHAL süresince yaşanan hak ihlallerinin, hukuksuzlukların ve baskı politikalarının tüm muhalefete yöneldiği bir dönemde kendimizin bundan muaf olmadığını bilerek yola koyulduk. Yasal kuruluş prosedürünün henüz başında ilk engelleme girişimiyle karşılaştık. Siyasi Partiler Kanununa göre bir siyasi partinin kuruluşu İçişleri Bakanlığı’na verilen kuruluş dilekçesi ve gerekli belgelerin teslim edilmesiyle tamamlanır ve parti hukuken kurulmuş sayılır. Belgelerin teslim edildiği anda ise ilgili siyasi partiye İçişleri Bakanlığı tarafından bir alındı belgesi verilmesi gerekir. Kanun maddesi bu şekilde açık olmasına rağmen TİP’in kuruluş dilekçeleri ve belgelerin İçişleri Bakanlığı’na teslim edilmesine rağmen birkaç ay boyunca gerekli alındı belgesi yasal hiçbir gerekçe belirtilmeksizin verilmedi. İçişleri Bakanlığı çeşitli bahanelerle süreci uzatmak ve geciktirmesi şeklinde keyfi ve hukuksuz bir engellemeyle karşılaştık. Yaptığımız girişimler, şikayetler ve ısrarımız sonucunda ise alındı belgesi birkaç ay gecikmeyle tarafımıza verilerek resmi sürecin ilk kısmı sona erdi ve siyasi partiler siciline kayıt işlemi yapıldı. Yakın tarihlerde kurulan İYİ Parti aynı alındı belgesini birkaç gün içinde almasına rağmen TİP’e aynı belgenin birkaç ay sonra verilmesi siyasi iktidarın bize olan yaklaşımını açıkça ortaya koyuyordu.

TİP çağrısı toplumda nasıl bir karşılık buldu. Tepkiler nelerdir?
23 Mart gününden bu yana çok sayıda dostumuz bize ulaştı. Dostlarımızın çoğu TİP’in kuruluşundan heyecan duyduğunu, doğru bir iş yaptığımızı ve sürece katkı koymak istediğini söyledi. Geçtiğimiz süreçteki ön çalışmalar sırasında da benzer tepkiler almıştık ancak çağrının yayınlanmasından sonra karşılaştığımız ilgi beklediğimizin de ötesinde oldu diyebilirim. Bu durum hem üzerimizdeki sorumluluğu arttırdı hem de yapılacak işlerin çok daha fazla olduğunu bizlere gösterdi. Farklı yaş gruplarından, farklı toplumsallıklardan gelen olumlu tepkilerin ve ortaya çıkan pozitif enerjinin en kısa zamanda partinin kuruluş sürecine ve mücadeleye nasıl katkı koyabileceğine dair planlamalara ve örgütlenmeye başladık diyebilirim.

TİP kuruluş sureci ne zaman tamamlanacak?
İl ve ilçelerde yapılmaya başlanan ve hızla devam eden kuruluş ve örgütlenme toplantılarıyla TİP’in halk içinde örgütlenmesi sağlanacak. Birkaç ay içinde bu süreci tamamlayacağımızı ve TİP’in kuruluşunu başarıyla gerçekleştireceğimizi sanıyoruz.

2019'a giderken TİP ne yapacak?
Türkiye 2019’da seçimlere gidiyor. İlk olarak geçtiğimiz haftalarda çıkardıkları yeni seçim yasasının adaletsizliğini ortaya koyacağız. Halkın, seçim sandıklarına ve oylarına sahip çıkması gerekiyor. Bir yandan bunu örgütlerken diğer yandan halkın alternatifini yaratmak için mücadele edeceğiz. Ancak tüm bu konularda izlenecek yol haritası için kuruluş sürecinin bir an önce tamamlanması gerekiyor. Kurucular Kurulumuz konuyu tartışıp görüşünü oluşturacaktır. Ülkenin geleceğini belirleyecek böylesi önemli bir konuda TİP’in sessiz kalması veya tutum almaması da söz konusu olamaz. Sosyalistlerin Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ortak bir tutum alabilmesi ve bir ortak aday çıkarabilmesi bizce çok önemli. Bunun dışında, yerel seçimlerin kazanımla sonuçlanması ve genel seçimlerde de devrimci seçeceği yaratmak olacak TİP’in görevlerinden olacaktır.

Son olarak TİP, ülkede yapılacak seçimleri önemsemekte ve buna dair somut politikalar ve örgütlenmeler geliştirecek olmakla birlikte sadece seçimler için kurulan ve örgütlenen bir parti olarak kalmayacaktır. İşçi ölümlerine, kadın cinayetlerine ve kadınlara yönelik şiddete, yoksulluğa, işsizliğe, gericiliğe ve her türlü adaletsizliğe karşı somut mücadele başlıklarını önüne koyacak, dayanışmayı ve ortak mücadeleyi güçlendirecek politikaları geliştirecek, eşitlik ve özgürlük mücadelesi için gereken herşeyi yapmak için var gücüyle çalışacak bir parti olacak.