TMMOB'dan ODTÜ'deki Doğa Katliamına Tepki - Kozmopolitik

 TMMOB'dan ODTÜ'deki Doğa Katliamına Tepki

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, ODTÜ'de yaşanan doğa katliamına tepki gösterdi. Koramaz yetkililere, "Mevcut yol varken niye farklı güzergâh seçildi?" sorusunu sordu.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, ODTÜ'de yaşanan doğa katliamına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Ankara Büyükşehir Belediyesi yine bir gece yarısı operasyonu ile ODTÜ arazisi içinde katliama (yol yapımına) başladı" diyen Koramaz, kesilen ağaçların binlerce ODTÜ'lü tarafından 60 boyunca özveriyle dikildiğini belirterek, "ODTÜ’de tatil dönemiydi, bayram öncesi yaz okulu da tamamlanmış, öğrenciler evlerine dönmüştü. Yani kanun dışı eylemler için kimsenin müdahale etmesine olanak bırakmayacak bir tarihte ve saatte her şey uygundu. Bir gecede yüzlerce binlerce ODTÜ’lünün 60 yıl boyunca emekle özveriyle kendi elleriyle diktikleri ve taşıma su ile büyüttükleri binlerce ağaç; onlarca iş makinası ve yüzlerce polis koruması altında yok edildi." dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ rektörlüğü arasında imzalanan protokole de değinen Koramaz," Daha bir gün önce basında ODTÜ Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Valiliği aracılığında anlaştırıldığı yine bir protokol imzalandığı açıklanmıştı. Rektörlüğün açıklamasına göre Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin talepleri ODTÜ’ ye en az zarar verecek şekilde karşılanmıştı. Dün gece karanlığında görüldüğü üzere Bilkent Üniversitesi ve Bilkent Mahallesi arasında ODTÜ arasında iki şerit gidiş iki şerit gelmek olmak üzere oldukça geniş bir yol ikişer şerit daha genişletilerek kullanılabilecekken bu yola paralel bir güzergâh da yer yer 100 m ile 300 m arasında ODTÜ arazisi içinde açılmaktadır. Bu yol tamamlandığında yaklaşık 30 hektar ormanlık alanın ağaçları yok edilerek yola dönüştürülecek aynı zamanda yaklaşık 150-200 hektar büyüklüğünde orman alanı da üniversite arazisinden kopartılmış olacaktır." dedi.

Mevcut bir yol olduğunun ve bunun genişletilerek kullanılabileceken neden başka bir güzergâh seçildiğinin açıklanmasını istediklerini belirten Koramaz, açıklamasında, "ODTÜ Rektörünün buna nasıl razı edildiğinin açıklanması istiyoruz! Neden “kanunsuz bir iş yapar gibi” gece yarısı çalışmaya başlandığının açıklanmasını istiyoruz! Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün doğal sit ve orman olan bu alandan yol geçirilmesini sağlayan planı neden onayladığının açıklanmasını istiyoruz! ODTÜ sahipsiz değildir, binlerce çalışanı, on binlerce öğrencisi, akademisyeni ve mezunu yanında milyonlarca Ankaralının da bu düzene dur diyeceği günler yakındır!" ifadelerini kullandı.