TRT, Demirtaş Videosunu YouTube’dan Kaldırttı - Kozmopolitik

 TRT, Demirtaş Videosunu YouTube’dan Kaldırttı

TRT’nin, YouTube’a yaptığı telif ihlali başvurusu ile Demirtaş, Buldan ve Temelli’nin propaganda videolarını kaldırttığı ortaya çıktı.

TRT’nin YouTube’a telif ihlali başvurusu yaparak Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yayınlanan propaganda videolarını kaldırttığı ortaya çıktı. Videoların kaldırıldığı kanallar arasında HDP’nin YouTube kanalı ve Evrensel WebTV de var.

24 Haziran seçimlerinde HDP’nin cumhurbaşkanı adayı olan Selahattin Demirtaş’ın, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nde çekilen propaganda konuşmaları Seçim Kanunu gereğince YSK’nin belirlediği 17 Haziran ve 23 Haziran tarihlerinde TRT Haber’de yayınlanmıştı.

HDP yetkilileri, aynı tarihte HDP’nin YouTube kanalındaki videoların da kaldırıldığını belirtti. HDP, kaldırılan videoların sadece Selahattin Demirtaş’ın iki konuşması olmadığını, yine 24 Haziran seçimlerine ilişkin eş başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin konuşmalarının da kaldırıldığını belirtti.

Evrensel'den Görkem Kınacı'nın haberine göre YouTube topluluk kuralları gereği, video sahibinin başvurusu halinde hak sahibi olmayan kanalda yayınlanan videoya erişim engeli getirebiliyor. Fakat YouTube kuralları veya uluslararası telif kanunları gereği, kamu yararı güdülen içeriklerde aynı kurallar geçerli olmayabiliyor.