Tuğgeneral Sönmezateş: Görünmeyen Kralın Emriyle Darbe Yaptım - Kozmopolitik

 Tuğgeneral Sönmezateş: Görünmeyen Kralın Emriyle Darbe Yaptım

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a suikast girişimi operasyonunun planlayıcısı olduğu öne sürülen tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, “Görünmeyen kralın emriyle darbe yaptım. Bana emri veren adamın makamına güvendim” dedi.

Sönmezateş son ifadesinde “Pandora’nın kutusu daha açılmadı” demişti.

‘Erdoğan’a suikast’ girişimi ve iki polisin hayatını kaybetmesiyle ilgili üçü firari, 43’ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

İHA’nın aktardığına göre Sönmezateş ifadesine şöyle başladı: “Bizden delikanlılık bekliyorsunuz. Sizler de delikanlı davranacaksanız. Yakalandığımda ‘Kafama kurşun sıkın’ diye yalvardım. ‘Yoksa mermiyi ağzına verin ben kafama sıkayım’dedim. Kabul etmediler” dedi.

Darbe girişimiyle ilgili yargılanan tek tuğgeneralin kendisi olduğunu belirten Sönmezeteş, ‘devlet sırrı’ olan bazı şeyleri bildiğini ancak bunları söyleyemeyeceğini kaydetti.

“Ben buradan çıkamayacağım, biliyorum” diyen Sönmezateş, aynı davada yargılandığı yarbay Özcan Karacan’ın ‘kilit isim’ olduğunu söyledi. Karacan, darbe girişimi sırasında Ankara’daki hava bombardımanı yönetmekle suçlanıyor.

Sönmezateş şöyle devam etti: “Karacan süzme FETÖ’cüdür. 15 Temmuz öncesi kendisiyle hiç görüşmedim. Ben FETÖ’cü değilim. Ben ve ekibim tuzağa düşürüldü. Ben inandığım için bu işe girdim. Görünmeyen kralın emriyle ben darbe yaptım. Bana emri veren adamın makamına güvendim. Ben vatan millet için yaptığımı sanıyordum. Emri verenler arkamızda durmadı. İyi ki darbe olmamış. Bu onursuz insanların koltuklara oturmadıkları iyi oldu. Emri verenler gölgelerde saklanıyor. İsteseydik Yunanistan’a kaçardık. Bu ülkede suç işlediysem bu ülkede yargılanacağım. FETÖ’den yargılanmak zoruma gidiyor. Pensilvanya’daki erkek gibi gelsin, adam gibi kendisini savunsun.”

Otel baskınını kendisi planladığı düşünülüyorsa tüm sorumluluğun da kendisinde olduğunu belirten Sönmezateş, “Bu işi ben planladıysam tüm sorumlu benim. Marmaris’teki otel baskını sırasında meydana gelen tüm zararı benden tahsil edin. Burada bulunan arkadaşların malları üzerindeki tedbirleri kaldırın. Onların bir kabahati yok” dedi.

Sönmezateş, esasa ilişkin savunmasını diğer sanıkların aksine kısa tuttu.