Tuna Bekleviç Kardeşlik İçin Yürüyecek - Kozmopolitik

 Tuna Bekleviç Kardeşlik İçin Yürüyecek

AKP’li eski bakanların danışmanı siyasetçi Tuna Bekleviç, “Türkler ve Kürtler arasında yükselen gerilimi düşürmek ve toplumun geneline kardeşliğimizi anımsatmak amacıyla” Ankara’dan Diyarbakır’a yürüyeceğini duyurdu.

Çözüm sürecinin bitirilmesinin ardından arttan şiddet olaylarının yaratığı gerilim ve tahribat nedeniyle toplumun çeşitli kesimlerinden yeni bir çözüm sürecinin başlatılması talebi sık sık dile getirilirken, AKP’li eski bir isimden beklenmedik bir adım geldi.

AKP Edirne milletvekili adayı olan, eski bakanlar Egemen Bağış ve Mehmet Müezzinoğlu’nun danışmanlığını yapan siyasetçi Tuna Bekleviç, “Türkler ve Kürtler arasında yükselen gerilimi düşürmek ve toplumun geneline kardeşliğimizi anımsatmak amacıyla” Ankara’dan Diyarbakır’a ‘Kardeşlik Yürüyüşü’ başlatacağını açıkladı.

Bekleviç, yürüyüşünü 2017 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı Sistemi Referandumu’nun yıldönümü olan 16 Nisan başlatacak.

Tuna Bekleviç’in yürüyüşü tek başına yapacağını kaydedilen sitede, Bekleviç’in 35 gün sürmesi beklenen bin kilometrelik yürüyüşünün ardından 19 Mayıs’ta Diyarbakır’da olacağı vurgulandı.

Yürüyüş hakkında “Biz, bu ülkenin vatanseverleri olarak, şiddetin her biçimini reddederek, Türklerle Kürtlerin kardeş olduğunu hatırlatıyor; OHAL uygulamasının son bulmasını, kanun hükmünde kararname mağdurlarının da işlerine iade edilmesini talep ediyoruz.” ifadelerini paylaşan site, Ankara’dan Diyarbakır’a bin kilometrelik yolu Bekleviç’in tek başına yürüyeceğini belirtti.

35 GÜNDE 1000 KİLOMETRE KATEDİLECEK
Ankara’dan Diyarbakır’a başlatılacak 1000 kilometrelik yolu 35 günde yürümeyi planlayan Bekleviç’in, 19 Mayıs günü Diyarbakır’da olmayı planladığı bilgisine yer verilen sitede, yürüyüş boyunca Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Malatya ve Elazığ’da sivil toplum kurumu temsilcileri ile bir araya gelmenin de tasarlandığı açıklandı. Bekleviç, yürüyüşü tamamladıktan sonra Diyarbakır’da da farklı kişi ve kurumlarla buluşacak.

Sitede yürüyüşün niçin tek kişi sınırlanmasını, “Kamu düzeni ve hayat akışını olumsuz etkileyecek risklerden uzak durabilmek için yürüyüş sembolik olarak tasarlanmıştır.” sözleriyle aktardı.

‘AMAÇ TÜRKLER VE KÜRTLER ARASINDAKİ GERİLİMİ DÜŞÜRMEK’
Etkinliğe ‘Kardeşlik Yürüyüşü’ adı verilmesinin nedeni ise şu sözlerle açıklanıyor:

“Bu yürüyüşün adı bu toprakları paylaşan, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Sünnisi Alevisi, inananı inanmayanı, kadını erkeği 80 milyon olarak kardeş olduğumuzu hatırlatma amacı ile ‘Kardeşlik Yürüyüşü’ olarak isimlendirilmiştir. Son dönemde Türkler ve Kürtler arasında yükselen gerilimi düşürmek ve toplumun geneline kardeşliğimizi anımsatmak amaçlanmıştır.”

YÜRÜYÜŞTE NE TALEP EDİLİYOR?
Yürüyüşle nelerin talep edildiğine ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

“Kardeşlik Yürüyüşü olarak, biz, şiddetin her biçimini reddediyor, Türklerle Kürtlerin kardeş olduğunu hatırlatıyor; OHAL uygulamasının son bulmasını ve kanun hükmünde kararname mağdurlarının da işlerine iade edilmesini talep ediyoruz.”

Gönüllü katılımcılar ile birlikte günlük değerlendirmelerin yapılacağı yürüyüşün, sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanacağı da ifade edildi.

Paylaşılan bilgiye göre, bin kilometrelik yolu tek başına yürüyeceği kaydedilen yürüyüş, 35 gün sürecek.