Türkiye Koronavirüs Mücadelesinde Acil Olarak Ne Gibi Önlemler Almalı? - Kozmopolitik

 Türkiye Koronavirüs Mücadelesinde Acil Olarak Ne Gibi Önlemler Almalı?

Son zamanlarda COVID-19 pandemisi üzerine yaptığı bilgilendirici paylaşımlarla dikkat çeken Çağhan Kızıl ile Kozmopolitik.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

Peki, Çağhan Kızıl kimdir?
Çağhan Kızıl
, Alman Helmholtz Derneği Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi'nde ve TU Dresden'de Moleküler ve Hücresel Biyomühendislik Merkezi'nde Helmholtz araştırma grubuna liderlik eden Nörobilimci ve Genetikçidir.

Pek çok alanda meraklı ve üretken birisidir. Zonguldak ve Kocaeli’nde geçen ortaöğretim, ODTÜ’de geçen üniversite ve Almanya'da geçen lisansüstü eğitimi boyunca sosyal ve siyasal alanda oldukça faal olmuştur. Bu yıllar boyunca pek çok farklı dergide, ekonomiden siyaset bilimine kadar farklı konularda yazıları yayınlanmıştır.

Epilepsi ve Alzheimer üzerine etkin çalışmaları bulunmaktadır.

10- Türkiye vaka artış oranında şu anda 1.sırada yer almakta. Alınan önlemlerin yetersizliğinden bahsediliyor ve bakanlık bu noktada eleştiriliyor. Acil olarak alınması gereken önlemler nelerdir?
Çok net olarak bir an önce sokağa çıkmaya sonra herkes için hak kaybına uğramadan tüm çalışanlar evlerinde kalabilmeleri işten çıkartmaların önüne geçilmeli elbette ekonominin dara girmemesi, bozulmaması, işsizliğin olmaması için belli bir ekonomik plan açıklanmalı ve iş yerleri işletmelerinde batmasının önüne geçilmeli, bunun için gerekli kaynakları yaratmak devletin sorumluluğunda onun dışında çok yaygın test yapılmalı yani günde şuanda yapılan 50000-e yakın test var 2 haftayı biraz geçkin süredir bu tamamen kabul edilemez. New York'ta günde 21 test yapılıyor, Almanya haftada 500000 teste çıktı yani dünyada da böyle devam ediyor Çin, Güney Kore her yerde durum böyle. Günde en az 30 -40 bin teste çıkmak gerekiyor bu imkanlar var fakat neden kullanılıyor bunu bilmiyoruz. Hayat'ın en önemli ve çok yaygın bir şekilde sağlık çalışanlarının tüm imkanlarının karşılanması, yani aldığımız haberler Türk Tabipler Birliğinin özellikle bahsettiği önlemler ve eksiklikler gerçekten alarm verici durumda bunların da önüne geçirmesi gerekiyor. Yani bunun dışında yapılabilecek şu anda bir şey yok. Bilgilendirme çalışmaları tabii ki yapılıyor. Şeffaflık, Türkiye bildiğim kadarıyla bakalım yerini açıklamayan ve epidemiyolojik bilgiyi açıklamayan tek ülke olabilir. Ya da çok az ülkeden biridir. Bu kabul edilemez, çünkü. Birçok vaka projeksiyonu ve kriz yönetimi uygulaması yerlerde de bu verilere dayanır. Her mahallenin her ilçenin neredeyse Avrupa'nın tamamen vaka sayıları ve yaşlarına göre biliyorsunuz. Türkiye'de bunu görmüyoruz. kaç kişi yoğun bakımda, kaç kişiye yoğun bakım ihtiyacı var, ne zaman bir pik yapacak bu hastalık bunların hepsi modellemelerle yapılabilecek şeyler fakat Türkiye bunu kendine saklıyor bakanlık görüyoruz ki yani bu vakaları böyle kullanarak bir etkilerinden de alınmış değil şu ana kadar yani açık bilim, açık paylaşım, şeffaflık Dünya Sağlık Örgütü'nce de tüm bilimsel çevrelerce söylenen önlemler, fakat bir panik yaratmaktan korktuğu söyleniyor insanlara panik yaratmaktan korkuyor, insanlar bunu söylemekte fakat tam tersi aslında bunlar bilinmeyince bilinmezden daha çok korkuluyor diye düşünüyorum. Teşekkür ederim