Türkiye'de Başlangıç Seviyesinde Yürütülen Mücadele Nelere Yol Açacak? - Kozmopolitik

 Türkiye'de Başlangıç Seviyesinde Yürütülen Mücadele Nelere Yol Açacak?

Son zamanlarda COVID-19 pandemisi üzerine yaptığı bilgilendirici paylaşımlarla dikkat çeken Çağhan Kızıl ile Kozmopolitik.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

Peki, Çağhan Kızıl kimdir?
Çağhan Kızıl
, Alman Helmholtz Derneği Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi'nde ve TU Dresden'de Moleküler ve Hücresel Biyomühendislik Merkezi'nde Helmholtz araştırma grubuna liderlik eden Nörobilimci ve Genetikçidir.

Pek çok alanda meraklı ve üretken birisidir. Zonguldak ve Kocaeli’nde geçen ortaöğretim, ODTÜ’de geçen üniversite ve Almanya'da geçen lisansüstü eğitimi boyunca sosyal ve siyasal alanda oldukça faal olmuştur. Bu yıllar boyunca pek çok farklı dergide, ekonomiden siyaset bilimine kadar farklı konularda yazıları yayınlanmıştır.

Epilepsi ve Alzheimer üzerine etkin çalışmaları bulunmaktadır.

8- Türkiye’de süreç hala başlangıç seviyesindeymiş gibi yönetiliyor ve nereden bakılırsa ilk tespitten bu yana üç hafta geçti. Bu durum ne gibi tehlikelere yol açmakta?
Hala başlangıç seviyesindeymiş gibi… Hayır başlangıç seviyesinde değiliz. Artık değiliz hiçbir şekilde. O nedenle daha önce belirttiğim gibi alınacak önlemlerinde başlangıç seviyesi önlemleri değil, yani telkinler değil, radikal veya yasal önlemler alması gerekiyor. Ekonomik paketlerin açıklanması, insanların evde kalabilmelerinin yolunun açılması gibi birçok önlemin de alınması gerekiyor şu anda. Özellikle yerel yönetimlere de şu bilgiyi vermemiz gerekiyor; sahra hastanelerinin, triyaj uygulamalarının, acil hastaların ve COVID19 hastalarının çok farklı bir yerde izole bir yerde ele alınmasını gerektiriyor, dolayısıyla yeni uygulamalar yaşama geçirilmeli, buna fon ayrılmalı, buna özel bilim kurulları kurulmalı ve bu işlerle uğraşan yerellerde kendi yerellerinde özellikle büyükşehir belediyeleri bunu yerelleştirmesi gerekiyor çünkü ancak bu şekilde şu anda bununla başa çıkılabilir. Tüm ülkenin tabii ki evde kalması gerekiyor ama belli ağır yaşanan yerler varsa hot spot dediğimiz onlarda kendi imkanlarıyla özel önlemler alması gerekiyor.