Türkiye'de İzlenen Yöntem Kitle Bağışıklığı.. Peki Sakıncaları Neler? - Kozmopolitik

 Türkiye'de İzlenen Yöntem Kitle Bağışıklığı.. Peki Sakıncaları Neler?

Son zamanlarda COVID-19 pandemisi üzerine yaptığı bilgilendirici paylaşımlarla dikkat çeken Çağhan Kızıl ile Kozmopolitik.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

Peki, Çağhan Kızıl kimdir?
Çağhan Kızıl
, Alman Helmholtz Derneği Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi'nde ve TU Dresden'de Moleküler ve Hücresel Biyomühendislik Merkezi'nde Helmholtz araştırma grubuna liderlik eden Nörobilimci ve Genetikçidir.

Pek çok alanda meraklı ve üretken birisidir. Zonguldak ve Kocaeli’nde geçen ortaöğretim, ODTÜ’de geçen üniversite ve Almanya'da geçen lisansüstü eğitimi boyunca sosyal ve siyasal alanda oldukça faal olmuştur. Bu yıllar boyunca pek çok farklı dergide, ekonomiden siyaset bilimine kadar farklı konularda yazıları yayınlanmıştır.

Epilepsi ve Alzheimer üzerine etkin çalışmaları bulunmaktadır.

6- Türkiye’de şu anda izlenen yöntemin kitle bağışıklığı olduğunu söylüyorsunuz. Bunun Türkiye gibi ülkeler açısından sakıncaları nelerdir?
Daha öncede belirttim yani sakıncaları çok büyük bir yaşam kaybı ve çok büyük sağlık sistemi üzerinde yük yaratacak bu sağlık? sen bunu zaten kaldırabilecek bir durumda değilsin dünyadaki hiç bir sağlık sistemi böyle bir yükü böyle bir hasta sayısını zaten kaldırabilecek türden değil yani orası diye rakamlarına OECD baktığımızda Türkiye'de 26000 civarında erişkin artık çocuk yoğun bakım hasta yatağı var Almanya’da bu 28000 dediğin 10000 daha ekledikten söyle 38-40 Bine yaklaştı bu ülkeler Avrupa'daki en yüksek Avrupa'daki en yüksek ses sayıya sahip iki ülke diyebiliriz ama burada bile ben projeksiyonlara baktığımızda çok büyük bir yığılma olduğunda zaten doluluk oranları en az yüzde 60- 80 arasında yani kalan yatak sayısı 5000-6000 ediyor.

Hastaların yüzde beşi yoğun bakım alıyor. Bundan yüzde 30-u entübasyona ihtiyaç duyuyor gibi rakamlar var yanılıyor olabilirim bunu bile hesaplasak yani 100.000 hasta olduğunda zaten bu yataklar dolacak. 100.000 hasta da milyonlarca 80 milyonluk bir ülke için aslında böyle bir seksiyonda hiçbir şey dolayısıyla uzun vadede hiçbir sağlık sisteminin Türkiye dahil şeyi kaldırabilecek bir yapısı yok.