Türkiye'den Rusya'ya Suriye İle Arabulucuk Teklifi - Kozmopolitik

 Türkiye'den Rusya'ya Suriye İle Arabulucuk Teklifi

Rusya, İran ve Türkiye'nin de desteğiyle Suriye'nin dört tane "gerili azaltma bölgesi" oluşturulmuştu. Humus vilayetinin kuzeyi, başkent Şam'ın kuzeyinde bulunan Doğu Guta ile Ürdün sınırında bulunan Dera ve Kuneytra'nın belli bölgelerinde oluşturulan üç gerilimi azaltma gölgesinde Rusya'nın askeri polisi görev yaparken, İdlib konusundan henüz anlaşma sağlanamamıştı.

3 ÜLKE İDLİB'E ASKER GÖNDERECEK

Türkiye, Rusya ve İran, bir önceki hafta Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılan barış görüşmelerinde, Suriye'nin İdlib ve çevresinde oluşturulacak olan dördüncü gerilimi azaltma bölgesini beraber koruma konusunda anlaştı. Üç ülkenin ortak açıklamasında, İdlib ve komşusu olan Lazkiye, Hama ile Halep bölgelerinde devriye gezmesi için üç ülkenin kendi güçlerini göndereceği belirtilmişti.

TÜRKİYE'DEN RUSYA'YA ARABULUCUK TEKLİFİ

Sputnik'e konuşan fakat isminin gizli tutulmasını isteyen bir kaynak, Türkiye'nin İdlib'e göndereceği askerler ile ilgili görüşmelerin Suriye tarafıyla koordine edilmesi için Rusya'ya ricacı olduğunu söyledi.

Kaynak, "Arabuluculuk ricası, Rusya, Türkiye ve İran'ın İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesi anlaşması doğrultusunda bu bölgeye Türk askerlerinin gönderilmesinin koordine edilmesi çerçevesinde gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

CİHATÇILARIN SON KALESİ

Cihatçıların Suriye'deki son kalesi görünümünde olan ve 1 milyonun üzerine nüfusu bulunan İdlib'de çok sayıda cihatçı örgüt bulunuyor. Bölgenin taamının cihatçıların elinde olması ve bu örgütlerin kendi aralarındaki çatışmalar burada gerili azaltma konusunda yapılacak düzenlemleri zorlaştırıyor.