TÜSİAD: ABD İle Gerilim Endişe Verici - Kozmopolitik

 TÜSİAD: ABD İle Gerilim Endişe Verici

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin "ABD ile gerilim endişe verici, ilişkiler normalleşmeli" dedi.

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin açıklamada bulundu.

Bloomberg HT'ye konuşan Özilhan, ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizin "endişe verici" olduğunu belirterek, diplomatik kanalların devreye sokulmasıyla ilişkilerin normalleşmesi gerektiğini belirtti.

"BATI'DA 'TÜRKİYE EKSEN Mİ DEĞİŞTİRİYOR' SORUSU VAR"
Özilhan açıklamasında, "Uzun süredir biriken sorunlar artık bir 'sorunlar yumağına' dönüştü. 50 yıldır ABD ile ilişkileri izleyen biri olarak söyleyebilirim ki iki ülke çok az böyle sorun yaşadı. Batı'da son dönemde Türkiye'nin Rusya, İran ve Venezuala temasları sonrasında 'Türkiye eksen mi değiştiriyor?' sorusu var. ABD ve Batı'ya da Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek için görev düşüyor. Türkiye birkaç terör örgütüyle mücadele ederken müttefiklerini yanında görmek istiyor" ifadelerini kullandı.