Tutuklu Halkbank Yöneticisi: Beni Rıza Sarraf'tan Ayrı Yargılayın - Kozmopolitik

 Tutuklu Halkbank Yöneticisi: Beni Rıza Sarraf'tan Ayrı Yargılayın

ABD’de tutuklu bulunan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, hakkındaki davanın düşürülmesini ya da Sarraf'tan ayrı yargılama yapılmasını talep etti.

ABD’de tutuklu bulunan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, hakkındaki davanın düşürülmesini istedi. Atilla, üstü örtülen 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kilit ismi Rıza Sarraf hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 29 Mart’ta ABD’de tutuklanmıştı.

Atilla, Sarraf’la işbirliği yaparak İran hükümeti ve ülkedeki diğer kurumlar adına ABD bankaları üzerinden yüz milyonlarca dolar tutarında yasa dışı işlem yapmakla suçlanıyor.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre Mehmet Hakan Atilla, avukatları Victor J. Rocco, Thomas E. Thornhill, David M. Rosenfield ve Cathy Fleming aracılığıyla mahkemeye dilekçe sundu. Dilekçesinde hakkında davanın düşürülmesini isteyip gerekçelerini sıralayan Atilla, mahkemenin bu gerekçeleri kabul etmemesi durumunda ise Sarraf’tan ayrı olarak yargılanmak istediğini kaydetti.

Atilla’nın avukatları, Rıza Sarraf davasında yargılanamayacağını kanıtlamak amacıyla, ayrıca daha önce Amerikan federal mahkemelerinde görülen benzeri davalarda alınan kararların bulunduğu 100 sayfalık bir eki de başvurularına ekledi.