'Umre' Diye Urfa'yı, Antep'i Gezdirip Geri Getirdiler - Kozmopolitik

 'Umre' Diye Urfa'yı, Antep'i Gezdirip Geri Getirdiler

Maraş'ın Elbistan ilçesinde umre yolculuğu için bir firmaya başvuran 68 kişi, Suudi Arabistan'a 'Umre'ye gitmek için yola çıkartılıp, Antep ve Urfa'da bir süre gezdirildikten sonra ilçeye geri getirildi.

Anadolu Ajansı'ndan edinilen bilgiye göre, Kayseri'den bir firma, umre ziyareti için Elbistan'dan 68 kişilik kafileyi Suudi Arabistan'a götürmek üzere iki otobüsle yola çıkardı.

Aralarında yaşlıların da bulunduğu kafiledekiler, firma yetkililerinin kiraladığı otobüslerle Antep ve Urfa'da dolaştırıldı.

Otobüste dolandırıldıklarını anlayan kafiledekiler, Elbistan'daki yakınlarına haber verdi. Yakınları, Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü önüne gelerek emniyete başvurdu.

Kafileyi taşıyan otobüsler, İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde durduruldu. Umre için kişi başı 690 dolar verdiğini iddia eden kafiledekiler, emniyette firma yetkililerinden şikayetçi oldu.

"ŞANLIURFA'YI GEZDİRİP GERİ GETİRDİLER"
Yolculardan Durdu Mehmet Kılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada, umreye gitmek için söz konusu firmayla anlaştıklarını belirtti.

Firma yetkililerinin Kayseri'den uçağa bindirileceklerini söyleyerek kendilerini otobüse aldığını ifade eden Kılıç, "Otobüse bindirdikten sonra Şanlıurfa'da Balıklı Göl'ü gezdireceklerini söylediler. Akşam olduğunda bizi götüremeyeceklerini belirtip Elbistan'a geri getirdiler." dedi.

Mağdur olduklarını belirten Yüksel Kılıç da "Kutsal topraklara, Mekke ve Medine'ye gitmek için yola çıktık ancak Şanlıurfa'yı gezdirip geri getirdiler." ifadesini kullandı.

Öte yandan otobüs şoförleri ifade alınmak üzere emniyete götürüldü.