'Utanç davası'nda usulsüzlük operasyonu: 14 gözaltı - Kozmopolitik

 'Utanç davası'nda usulsüzlük operasyonu: 14 gözaltı

Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, bugün basında yer alan 'yasa dışı dinleme' iddialarına ilişkin olarak operasyon olduğu şeklindeki haberler nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli açıklamada şunları söyledi:

"Daha önce de kamuoyuna yansıdığı üzere; mağdure S.Ö.'nün 2007 yılında muhtelif şahıslar tarafından cinsel istismara uğradığı, bu şahısların arasında FETÖ/PDY terör örgütünün lideri olduğu iddia edilen Fethullah Gülen in kardeşi S.G. ile bu şahsın oğlunun da bulunduğu, yürütülen soruşturma sonunda kamu görevlilerinin sahte evraklar tanzim ederek ve görevlerini kötüye kullanarak ilgililer hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesine neden oldukları, bu şekilde soruşturmaların usulsüzce kapatıldığı, ayrıca adli makamlara intikali sürecinde S.G. ve oğlunun aleyhine olabilecek delillerin oraya konulmasına vesile olan bazı kamu görevlilerinin bu süre zarfında usulsüzce dinlendikleri iddiaları üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca 'haberleşmenin gizliliğini ihlal', 'kişisel verilerin kaydedilmesi', 'kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği', 'suç uydurma' ve 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçları ile ilgili olarak soruşturmaya başlamıştır."

Başsavcı Çiçekli, yapılan soruşturma neticesinde toplam 18 şüpheli içerisinden elde edilen delil durumuna göre Ankara, İstanbul, Balıkesir, Bartın, Eskişehir, Hatay, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Van ve Sinop illerinde bulunan toplam 14 kişi hakkında gözaltı kararı verildiğini bildirdi.

NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Erzurum'un Gez Köyü Mahallesi'nde oturan ve ailesinin maddi durumu iyi olmayan 15 yaşındaki S.Ö., 2007'de Dadaşkent Polis Merkezi'ne giderek birçok erkek tarafından tehdit edilerek tecavüze uğradığını ileri sürdü. Bunun üzerine 8 kişi tutuklandı. Olayın ardından yurda yerleştirilen S.Ö. sosyal hizmet uzmanları ile yaptığı 3 ayrı görüşmede kimlerin tecavüzüne uğradığını isimleri ile anlattı. Görüşme kayıtları, savcılığa verildi. S.Ö. de Şanlıurfa Kadın Sığınma evi'ne gönderildi. Dava savcısının değiştirilmesi üzerine 8 kişi serbest bırakıldı, dava 2012'de sonuçlandı. Şimdi 24 yaşında olan S.Ö.'ye aralarında Seyfullah Gülen ile oğlunun da bulunduğu 80'den fazla kişinin tecavüz ettiği iddiasıyla ilgili soruşturma, 'Paralel yapı' soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yeniden başlatıldı.

Hümeyra PARDELİ/ ERZURUM, (DHA)