Vekilliği Düşürülen HDP’liler AYM’de - Kozmopolitik

 Vekilliği Düşürülen HDP’liler AYM’de

Anayasa Mahkemesi, haklarında yakalama kararı olan ve şu an yurt dışında bulunan Halkların Demokratik Partisi milletvekilliğinin düşürülmesi kararının iptali talebini gündemine aldı.

Anayasa Mahkemesi, haklarında yakalama kararı olan ve şu an yurt dışında bulunan HDP Türkiye Büyük Millet Meclisi 24., 25. ve 26. dönem milletvekili Faysal Sarıyıldız ve HDP Van milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün geçen ay milletvekilliğinin düşürülmesi kararının iptali talebini gündemine aldı.

Haklarında “terör örgütü” suçundan soruşturma bulunan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ve Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız hakkında ifade vermeye gitmedikleri gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılmıştı. Bakanlar Kurulu tarafından, yurtdışında bulunan Öztürk ve Sarıyıldız’ın üç ay içinde Türkiye’ye dönmeleri çağrısı yapılmış, aksi halde vatandaşlıktan çıkarılacakları duyurulmuştu. Öztürk ve Sarıyıldız’ın milletvekillikleri, “devamsızlık” gerekçesiyle TBMM Genel Kurulu’nda 27 Temmuz’da yapılan oylamayla düşürülmüştü. HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, her iki ismin vekilliğinin düşürülmesini AYM’ye taşımıştı. Anayasa Mahkemesi, jet hızıyla konuyu gündemine aldı. 7 Eylül tarihinde yapılacak toplantıda, Öztürk ve Sarıyıldız’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin TBMM kararının iptali talebi görüşülecek.