Venezuela Sandık Başına Gidiyor: Maduro Devam Edecek Mi? - Kozmopolitik

 Venezuela Sandık Başına Gidiyor: Maduro Devam Edecek Mi?

Venezuela bugün sandık başına gidiyor. Maduro tekrar aday olurken, ABD destekli sağ muhalefet seçimleri boykot ediyor.

Latin Amerika ülkesi Venezuela, bugün devlet başkanlığı ve eyalet parlamentoları için sandık başına gidiyor. 20 milyon 374 bin seçmenin bulunduğu ülkede, Chavez’in kurduğu iktidar partisi Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi’nin adayı 2013’ten beri bu görevi yürüten mevcut Devlet Başkanı Nicolas Maduro. Son yıllarda şiddet eylemleri ve ABD ile Avrupa Birliği’nin desteğini alarak hükümeti devirmeye çalışan sağ muhalefetin en güçlü siyasi temsilcileri ise seçimleri boykot ediyor.

Maduro’nun karşısındaki en popüler aday, eski PSUV yöneticisi ve eski Lara eyaleti valisi Henri Falcon. Falcon, Şubat 2018’de Sosyalizm Hareketi’nin adayı olarak seçim yarışına girdiğini duyurmuştu. Falcon’un seçim vaadi ülkenin para birimi değiştirerek ABD dolarına geçilmesi. Falcon ülkedeki ekonomik krizin bu şekilde çözüleceğini savunuyor. Maduro ise dolarizasyon teklifi nedeniyle Falcon’u ABD işbirlikçisi olmakla suçluyor ve ona “FalTrump” diye hitap ediyor.

Bir başka dikkat çekici başkan adayı da Javier Bertucci. Bertucci, kürtaja ve LGBTİ+’ların evlat edinmesine karşı çıkmasıyla tanınıyor. “Farklı cinsel eğilimlerdeki kişilerin aşkı”na saygı duyduğunu ancak yasal olarak çocuk sahibi olmalarına karşı olduğunu söylüyor. Buna rağmen iki konuda da referandum yapacağını taahhüt ediyor.

Öte yandan Bertucci’nin adı Panama Belgeleri’nde de geçiyordu. Mossack Fonseca danışmanlık şirketi aracılığıyla vergi cennetlerine para kaçıran onlarca Venezuelalı patrondan biri de Bertucci’ydi. Bir rahip olarak ilginç bir sicile sahip Bertucci, 2010 yılında da dolandırıcılıktan kısa bir süre tutuklanmıştı.

Sağ muhalefet boykot ediyor
2015 seçimlerinde Demokratik Birlik Masası (MUD) olarak parlamentoda çoğunluğu elde eden, Venezuela burjuvazisinin dolaysız temsilcisi olan siyasi blok ise seçimleri boykot ediyor. ABD, Kanada, AB ve Latin Amerika’da Peru, Arjantin, Paraguay ve Kolombiya hükümetleri de seçim sonuçlarını tanımayacaklarını şimdiden duyurdu. Hatta daha da ileri giderek seçim kararının “askıya alınması” çağrısı yaptılar.

İlginç olan ise 2015 parlamento seçimlerini kazandıktan sonra sürekli erken devlet başkanlığı seçimi yapılmasını isteyen MUD ve Batılı destekçilerinin Maduro erken seçim tarihini açıkladıktan sonra erken seçimlere bu kez itiraz etmeleri. Bunun en önemli nedeni ise Maduro ve PSUV’un Aralık 2017’deki yerel seçimlerinden büyük zaferle çıkarak hem oyların hem de yerel yönetimlerin çoğunu kazanmaları.

Amerika ne yapmak istiyor?
Öte yandan ABD’nin seçim sonrası planları endişe yaratıyor. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Venezuela’yı çökmüş devlet olarak tanımlamış ve geçtiğimiz ay Peru’nun başkenti Lima’da, Maduro’nun katılmasının engellendiği Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) toplantısında “insani müdahale”de bulunulması gerektiğini savunmuştu.

Pence, 9 Mayıs’ta Beyaz Saray’da yaptığı bir açıklamada ise daha ileri giderek “ABD, Venezuela’nın diktatörlüğe dönüşürken hiçbir şey yapmadan beklemeyecek. Başkan Trump, bölgedeki müttefiklerimizle birlikte çalışarak, Venezuela’da demokrasiyi restore etmek için ne gerekiyorsa hazır” dedi ve Maduro’nun seçimleri kazanması durumda müdahalede bulunabileceklerinin sinyalini verdi.

Kore Yarımadası, Suriye, İran ve İsrail-Filistin örneklerinde olduğu gibi giderek dozu yükseltilen gerilim siyasetiyle ekonomik ve siyasi güç dengelerini kendi lehine yeniden düzenleyen ABD’nin, Venezuela için de, bugüne kadar ülkede süregelen siyasi şiddetten daha büyük savaş senaryosu hazırlayıp hazırlamadığı seçimin ardından belli olacak.