Venezuela’dan ABD’ye Sert Tepki: Esas Terör Bu - Kozmopolitik

 Venezuela’dan ABD’ye Sert Tepki: Esas Terör Bu

ABD'nin seyahat kısıtlamasına tabi ülkeler arasına aldığı Venezuela karara sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı kararın “rejimi değiştirmeye yönelik bir strateji” olduğunu söylerken Bakanlık’tan yapılan açıklamada da uygulamanın bir çeşit "siyasi ve psikolojik terör" anlamına geldiği vurgulandı.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ‘diktatör’ dediği ABD Başkanı Donald Trump'ın tüm dünyayı tehdit ettiğini söyledi.

ABD'nin son olarak Venezuela'ya seyahat sınırlaması getirerek ülkesine sürekli saldırdığını belirten Arreaza, "Seyahat kısıtlaması, Venezuela'da rejimi değiştirmeye yönelik bir strateji" dedi.

ABD'nin şimdiye kadar dünyanın birçok yerinde rejim değiştirmek isteyerek ülkelere zarar verdiğini ifade eden Arreaza, "Biz diyaloğa hazırız, bu çılgınlığa, mantıksızlığa son vermek için Trump yönetimi ile diyalog kanalları arıyoruz" diye konuştu.

Ülkenin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da ABD yönetiminin Venezuela'yı seyahat kısıtlamasından etkilenen ülkeler listesine dahil etmesinin devletler hukuku ile bağdaşmadığı ve bir çeşit "siyasi ve psikolojik terör" anlamına geldiği belirtildi. Açıklamada "ABD yönetiminin terör ile mücadele bahanesini öne sürerek Venezuela'yı damgalamaya çalıştığı" görüşüne yer verildi.

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce seyahat yasağı ve kısıtlamaları getirilen ülkeler listesine Venezuela, Kuzey Kore ve Çad'ın da eklendiği yeni bir karara önceki gün imza atmıştı.