Yeni Kimlik Kartı İle Bankamatikten Para Çekilir Mi? - Kozmopolitik

 Yeni Kimlik Kartı İle Bankamatikten Para Çekilir Mi?

Nüfus cüzdanından Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına geçiş sağlandı. Yeni kimlik kartları giderek yaygınlaştı. Şimdi kimliklere hangi özelliklerin ekleneceği gündemde.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda yapılan çalışmayla Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartlarının kullanım alanlarının yaygınlaştırılması hedefleniyor. Başkanlığını Ali Taha Koç'un yaptığı ofisin, bu konuda bir süredir yürüttüğü çalışmalarda sona gelindi.

Uluslararası standartlarda elektronik imza alt yapısına sahip kimlik kartlarının bu işlevi yeni sistemle aktif hale gelecek. Öncelikle 82 milyonun kimlik kartlarına nitelikli elektronik sertifika yüklenmesi sağlanacak. Çipli kimlik kartı sayesinde elektronik ortamda imza gerektiren her türlü işlemi internet üzerinden gerçekleştirilebilecek.
Kamu kurum ve kuruluşlarının ve özel sektörün çipli kimlik kartları ile entegrasyonu sağlaması da planlanıyor. Bu gerçekleşirse bankacılıktan noter, tapu işlemlerine sağlık ve sigorta işlemlerine kadar birçok alanda kimlik kartı ile güvenli doğrulama işlemi sağlanabilecek.

Bankalarla yapılacak olan entegrasyon çalışmaları sonucunda, bankamatikten para çekmek için çipli kimlik kartı da kullanılabilecek.

Aynı şekilde, yakın zamanda e-Devlet Kapısı üzerinden abonelik işlemlerini gerçekleştirilecek elektrik, su ve doğalgaz abonelik işlemleri de çipli kimlik kartı aracılığıyla gerçekleştirebilecek.