Yerel Dayanışma Ağı’nda Bugün: Okmeydanı - Kozmopolitik

 Yerel Dayanışma Ağı’nda Bugün: Okmeydanı

Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilanından sonra Türkiye’de de yayılmaya başlayan koronavirüs salgınına karşı Dayanışma Ağları kurarak halkın ihtiyaçlarına çare olmaya devam ediyor.

Koronavirüs(Covid-19) salgını nedeniyle gündelik yaşamı kolaylaştırmak, sorulara ve sorunlara çözüm bulmak için kurulan Okmeydanı Dayanışma Ağı gönüllüsü Hasan Karayiğit ile salgın sürecindeki faaliyetleri konuştuk.

Okmeydanı dayanışma ağı ne tür faaliyetlerde bulunuyor?

Okmeydanı Dayanışma Ağı, yeni kurulan bir dayanışma ağı olmasına rağmen hızlıca gıda dayanışmasına başladı. Özellikle Okmeydanı gibi yoksul mahalleler bu krizden daha çok etkilenmiş durumda. Hergün çok sayıda gıda başvurusu oluyor biz de elimizden geldiğince bu ihiyaçlara çözüm buluyoruz. Buradan çağrı yapalım bizlere gıda desteğinde bulunmak isteyenler olursa gönüllü dayanışma ağımıza katılmasını bekleriz.

Gıda verdiğimiz insanlardan bizlere maske ve siperlik üretmelerini istiyoruz. Bu ürettiğimiz maske ve siperlikleri de yine işe gitmek zorunda kalan halka dağıtacağız. Ayrıca bu süreçte malzeme eksikliğini bildiğimiz doktorlar ile de dayanışacağız.

Dayanışma faaliyetleri sırasında nasıl önlemler alıyorsunuz?
Bilim insanlarının önerdiği yöntemlerle maske ve eldiven takarak hem kendimizi hem de Okmeydanı halkını riske atmadan dayanışma faaliyetlerini yürütüyoruz.

Halktan size ne gibi talepler geliyor?

Akp iktidarı emekçileri yoksulluğa mahkum etmiş durumda

Aslında yukarıda da belirttiğim gibi daha çok gıda talebi alıyoruz. Yetişmeye çalışıyoruz ancak eksik kaldığımız noktalar da oluyor. Akp iktidarı emekçileri yoksulluğa mahkum etmiş durumda ve yardımları da daha çok kendi kitlesine veriyor. Biz Okmeydanı halkının yalnız kalmaması için dayanışmaya devam etmeyi istiyoruz.
Bunun için de duyarlı ve dayanışmak isteyenlerden destek bekliyoruz.

Dayanışma ağında önünüzdeki dönemin plan ve programları nelerdir?

Bu hafta ortak bir toplantı yapacağız sosyal medya üzerinden ve birlikte karar alacağız. Dayanışma ağında kararları kolektif bir biçimde alıyoruz ve hep beraber hayata geçiriyoruz.
İlk olarak önümüzdeki acil sorun olan gıda dayanışmasına ve maske, siperlik üretimine devam edeceğimizi söyleyebilirim.

İhtiyaç sahipleri ile nasıl İletişim kuruyorsunuz?

Sosyal Medya ve Whatsapp Haberleşme Ağları Üzerinden İletişim Kuruyoruz

İhtiyaç sahipleriyle sosyal medyanın tüm olanaklarını kullanmaya özen gösteriyoruz sosyal medyayı daha az kullanan 65 yaşın üzerindeki insanlara ulaşmak için her apartmana afiş asmak gibi daha geleneksel yöntemleri kullanıyoruz.Sosyal medya çalışmalarının; Facebook kapalı grup, Twitter, Zoom ve instagram hesaplarından oluştuğunu ve bu kanalları olabildiğince aktif kullanıyoruz.

"Dayanışma Çağrısı"

Süreç ilerledikçe ihtiyaçların daha çok artacağını belirten okmeydanı dayanışma ağı gönüllülerinden Hasan Karayigit; Bizler elimizden geldiği kadar dayanışarak bu süreci atlamak zorundayız. Süreç ilerledikçe ihtiyaçlar artacak belki de yeterli olmayacak bizim çabalarımız o yüzden dayanışmayı büyütmek ve gönüllü alanını büyütmek hedefimiz var. Dayanışalım dayanışmayı büyütelim”