Yılkı atlarının yaşam mücadelesi - Kozmopolitik

 Yılkı atlarının yaşam mücadelesi

Yabani hayvanların saldırısına uğrayan yılkı atlarına ot veren Orman ve Su Uşleri Şube Müdürü Temel Şimşek, atları doğaya bırakanlar hakkında yasal işlem yapacaklarını bildirdi.

Ardahan'da ulaşım ve taşımacılıkta kullanılan atlar, kış gelince yem masrafından kurtulmak için doğaya terk ediliyor. Sahipleri tarafından sokağa bırakılan atlar kar, soğuk hava ve açlıkla mücadele ediyor. Atlar, özellikle de geceleri kurt gibi vahşi hayvanlara yem olmamak için mücadele etmek zorunda kalıyor.

Sürüler halinde dolaşan sahipsiz atlarr görünce balyalar halinde yemeleri için personeli ile birlikte ot veren Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Temel Şimşek atların sahipsiz olarak doğaya terkedilmesinin doğru olmadığını bildirdi. Atları bırakanlar için 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu uyarınca işlem yapacaklarını belirten Temel Şimşek, "Hava şartlarından dolayı yaban hayvanları yem bulmakta zorlanıyor. Özellikle doğaya terk edilen yılkı atları tespit ettik. Bunları görmemezlikten gelmemiz mümkün değil. Bu hayvanları bu şekilde bırakmak çok büyük bir suç. Atları bu şekilde ölüme terk edenleri kanunlar çerçevesinde cezalandıracağız" diye konuştu.

Vatandaşlardan Vedat Topçu, söz konusu atların köylüler tarafından terk edildiğini belirterek, "Geçtiğimiz günlerde doğaya bırakılan atlara kurtların saldırısını gördüm. Atlardan bir kaçını yaraladılar. Bunlar hem açlık hem de soğukla hemde vahşi doğayla mücadele veriyorlar" dedi.

Deniz BAŞLI/ARDAHAN, (DHA)