YÖK Başkanı: Üniversiteye Giriş Sistemi Değişiyor - Kozmopolitik

 YÖK Başkanı: Üniversiteye Giriş Sistemi Değişiyor

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu, "Yeni düzenleme ile üniversite sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirilecek" dedi.

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, akademik yıl açılış töreninde konuştu. Üniversiteye giriş sistemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Saraç, "Yeni düzenleme ile üniversite sınavını bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz" dedi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın açıklamaları şöyle:

Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte sınav stresini azaltacak daha yalın sistemin Türkiye'ye kazandırılmasının kaçınılmaz olduğu bir gerçek. Şu an uygulanan sistem iki aşamalı.

İlki mart, ikincisi haziran ayında toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız.

Önemli bir değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek. 18 puan türünde de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde önemli bir değişiklik de Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacak.

Sorular eskisi gibi MEB müfredatından sorulacak."